Americká letadla shazují Kurdům v Kobani výzbroj, Turecko je zásobovat odmítá

Americká letadla shazují kurdským obráncům syrského města Kobani výzbroj. Je to jediná cesta, jak zbraně bojovníkům doručit. Turecko totiž i nadále odmítá zásobovat tamní Kurdy ze svého území. Město na syrsko-tureckých hranicích se brání náporu Islámského státu už celé týdny. Obráncům pomáhají údery spojeneckého letectva, přesto americké vojenské zdroje nevylučují, že Kobani nakonec padne do rukou džihádistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské město Kobani | Zdroj: Reuters

Výzbroj kurdským bojovníkům shodily tři nákladní letadla typu Hercules americké armády, která několikrát nad Kobani přeletěla a shodila 27 balíků s výzbrojí. S největší pravděpodobností šlo o střelivo, které obráncům města dochází. Turecko je totiž odmítá ze svého území doručit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pomoci Američanů kurdským obráncům syrského města Kobani mluví zpravodaj Štěpán Macháček

Turecký prezident Erdogan řekl, že nedovolí kurdským bojovníkům, aby od Spojených států získali jakoukoli výzbroj. Dnešní akce tak může narušit americko-turecké vztahy.

Turecko považuje kurdské bojovníky v Kobani dokonce za teroristy. Ti jsou de facto odnoží Strany kurdských pracujících (PKK), která působí hlavně na tureckém území a je považovaná za teroristickou organizaci Tureckem, Evropskou unií i Spojenými státy.

Z arabského světa se ozývají hlasy, že Turecko Islámský stát dokonce přímo podporuje. Turecko ho považuje za menší zlo než Kurdy nebo Asadův režim a do značné míry mu ponechává volné ruce.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme