Americká letadla útočila patnáctý den na Kábul

Válečná kampaň proti teroristům na afghánském území vstoupila do patnáctého dne. Americká letadla podnikla ráno sérii mohutných útoků na cíle v afghánském hlavním městě Kábulu. Podle svědků nad městem přelétávalo mnoho letadel a slyšet bylo nejméně sedm explozí. Letouny údajně bombardovaly pozice talibanských jednotek na severní linii fronty, kde jsou připraveny k útoku vojska afghánského opozičního Severního spojenectví. Podle zdrojů Talibanu bylo při ranním leteckém útoku zabito nejméně 18 lidí a dalších 23 utrpělo zranění. Taliban také prohlásil, že jeho ozbrojenci zastřelili 20 až 25 členů amerického komanda, které v noci na včerejšek udeřilo na vojenské cíle hnutí u města Kandaháru na jihu Afghánistánu, a Američané měli přijít také o vrtulník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký pilot | Zdroj: ČTK

Jedna z bomb údajně zasáhla dva obytné domy. Na místě zemřelo několik lidí - z toho tři děti a tři ženy. Smrt dětí potvrdili Radiožurnálu uprchlíci z Kábulu, kteří město opustili dnes za úsvitu. Údery Američanů nejsou přesné, řekl našemu zpravodaji Jarírovi Štětinovi jeden z kábulských obchodníků. Jeden z nejvýznamnějších velitelů kábulské fronty Fasil Ahmad Hazímí potvrdil, že přesné nejsou ani zásahy na frontové pozice severně od Kábulu. Americké bombardování má však podle něj velký psychologický účinek. Dodal, že přípravy ofenzivy Severní aliance na Kábul nejsou nikterak vázány na amarické bombardování.

Vládní kabinet afghánského hnutí Taliban na dnešním zvláštním zasedání o opatřeních proti americkým útokům rozhodl, že na afghánském území budou rozmístěny další raketomety a těžké kulomety. Podle agentury Reuters Taliban oznámil, že ve městě Mazáre Šaríf na severu země popravilo pět mužů obviněných ze sabotáže, provokace a špionáže ve prospěch Spojených států. Údajně se jedná o dva velitele a tři vojáky. Podle mluvčího velitele afghánské opozice se poblíž Mazáre Šarífu zhruba 500 vojáků Talibanu vzdalo Severní alianci.

Afgánští fundamentalisté v Pákistánu potvrdili střety s americkými pozemními jednotkami. Jak z pákistánského Pešáváru informuje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Alexandr Pícha, představitel Talibanu Hanan Hemat potvrdil, že se afghánské síly střetly s americkými výsadkáři jižně od Kandaháru. Americké zvláštní jednotky byly podle něj vysazeny v horské oblasti Baba Sahib. Představitel Talibanu tvrdí, že Američané byli donuceni stáhnout se z místa ktátce po výsadku. Použili při tom blíže neurčený počet vrtulníků. Taliban prý už zná taktiku rangers, takže se bude moci účinně bránit. Americké údaje o výsadcích Hemat nekomentoval.

Těžkým zraněním dnes v kandahárské nemocnici podlehl desetiletý syn hlavy Talibanu mully Muhammada Umara. Na jeho úmrtí reagovali negativně i příslušníci protitalibanské Severní aliance. Vítáme americkou vojenskou pomoc, ale děti zabíjet nelze, řekl Radiožurnálu Saíd, velitel motostřeleckého praporu. Umarův syn podle lékařů utrpěl vážná zranění již při prvních amerických úderech na Kandahár.

Alexandr Pícha, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme