Americká letadla zasáhla vojenskou základnu v Kábulu

Letectvo Spojených států dnes opět zaútočilo na cíle v afghánské metropoli Kábulu. Vojenská základna u Kábulu hoří - její budovy zasáhly nejméně čtyři bomby z amerických letadel. Jedna z bomb podle agentury Reuters, která se odvolává na očité svědky, zasáhla i nádrž s palivem. Podle svědků letouny zasáhly ještě několik dalších základen v blízkosti Kábulu. Jak uvedla agentura AFP nad Kábulem bylo nasazeno i turbovrtulové letadlo AC-130 s velkou palebnou silnou. Znamená to, že USA se už neobávají protivzdušné obrany afghánského vládního hnutí Taliban, protože AC-130 je velmi velké a pomalu letící letadlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun AC-130

letoun AC-130 | Zdroj: ČTK

Během jedenácté noci amerických útoků na teroristické cíle v Afghánistánu otřáslo metropolí nejméně 15 výbuchů. Nálety na město neustaly ani za denního světla. Ve městě bylo slyšet šest dalších silných explozí, podle svědků letouny tentokrát rychle zmizely. Americké letectvo poprvé bombardovalo také frontovou linii mezi afghánským vládním hnutím Taliban a opoziční Severní aliancí severně od hlavního města. Americká letadla zaútočila i v Kandaháru a v Dželálábádu. Podle představitele Talibanu zasáhly americké pumy nedaleko Kandaháru nákladní auto s prchajícími afghánskými civilisty a mnoho jich zabily.

Lékařské zdroje v Kábulu oznámily, že po ranních útocích bylo do nemocnic přijato deset zraněných osob, včetně dvou dětí. Spojené státy přiznaly, že jedna z bomb svržených včera na Kábul zasáhla omylem sklad Mezinárodního červeného kříže. Jak hlásí představitelé Červeného kříže, mouka a další zásoby, které byly ve skladu uloženy, jsou zcela zničeny a byl zraněn jeden afghánský zaměstnanec. Podle prohlášení Pentagonu se americké letouny zaměřují na sklady po celém území Afghánistánu, protože je vládní hnutí Taliban používá ke shromažďování zbraní. Spojené státy prý neměly informace o tom, že budovy na severu Kábulu využívá Červený kříž. K odvetným úderům se připojí i Austrálie. Prohlásil to australský premiér John Howard, podle kterého tak jeho země reaguje na telefonickou žádost George Bushe z minulé noci. Americké vzdušné útoky pokračují i dnes - soustředí se tentokrát na oblast Kábulu a Kandaháru.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v rozhovoru pro katarskou satelitní televizi al-Džazíra popřel zprávy o tom, že by při amerických útocích zemřelo velké množství civilistů. Podle něj může mít mrtvé civilisty na svědomí i protiletadlová palba Talibanu či boje mezi afghánskými frakcemi. Taliban tvrdí, že při amerických náletech zemřelo v jedné z východoafghánských vesnic až 200 lidí a několik jich údajně přišlo o život také při bombardování kandahárské nemocnice.

Mezi tím opoziční Severní koalice oznamuje ovládnutí asi 20 procent území Afghánistánu. Zároveň ale přiznává, že byla od důležitého severního střediska Mazáre Šaríf vytlačena Talibanem zpět do pozic asi 10 kilometrů od města.

Na tádžicko-afghánské hranici stříleli vojáci afghánského vládního hnutí Taliban na pozice ruských pohraničníků. Přesně na místě, kde tádžickou hranici chrání jednotky ruské pohraniční stráže, došlo k ostřelování pozic z afgánského území. Bjaňský úsek v postavení Kupletin byl zasažen několika střelami z území ovládaných Talibanem. Pracovník tiskové služby ruských federálních pohraničních sil v Dušanbe potvrdil, že střelba talibanských bojovníků nezpůsobila žádná zranění pohraničníků ani materiální škody.

Austrálie poskytne celkem 1550 vojáků včetně speciálních leteckých jednotek, čtyři bojové letouny, dvě fregaty, jedno obojživelné plavidlo a dva tankovací letouny pro potřebu Spojených států při útocích na základny organizace Al-Kaidá Usámy bin Ládina a Talibanu.

Afghánské vládní hnutí mezitím údajně navrhlo vydat teroristu bin Ládina bez důkazů o jeho vině. Informaci zveřejnil britský list The Guardian, podle kterého tajně jednal o této možnosti v pondělí v Islámábádu afghánský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil. Výměnou prý požadoval zastavení bombardování. Američané však nabídku odmítli. Velvyslanec Talibanu v Pákistánu Zaíf však tyto informace popírá.

Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme