Americká letadlová pevnost je u Korejského poloostrova

Jižní Korea a Spojené státy zahájily námořní manévry. Společná demonstrace síly má odradit Severní Koreu od dalších provokací, a proto se cvičení účastní i americká letadlová loď USS George Washington. Pchjongjang v této souvislosti varuje před nepředvídatelnými následky, v blízkosti společné hranice rozmístil rakety typu země vzduch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď USS George Washington | Zdroj: ČTK

Desítka jihokorejských a amerických plavidel se účastní čtyřdenních manévrů, které byly naplánovány v reakci na březnové potopení korvety Čchonan severokorejským torpédem.

Hlavní pozornost ale poutá letadlová loď USS George Washington se šesti tisíci vojáky a více než 70 letadly na palubě.

Spojené státy také mají k dispozici průzkumnou leteckou základnu Joint STARS, která je schopná sledovat veškerý pohyb jednotek hluboko na nepřátelském území. Významně se uplatnila například při operaci Pouštní bouře v roce 1991 v Iráku.

O jejím nasazení rozhodl podle nejmenovaného jihokorejského představitele sám ministr obrany USA Robert Gates, a to na žádost Soulu.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme