Americká letiště dále posilují bezpečnostní opatření

Kromě inteligentních přístrojů, které vás dokážou prosvítit doslova do naha a dalších detekčních zařízení také roste počet živých pomocníků. Jak ukazuje reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v Americe Alexandra Píchy, nemusejí to být ale jen další lidé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestující na letišti

cestující na letišti | Foto: Alexandr Pícha

"Toto je jeden z našich detekčních systémů, který prohledává všechna zavazadla, jestli v nich nejsou výbušniny a další rizikové věci," říká Českému rozhlasu pracovník u dlouhých pásů v zákulisí letiště, kde se kontrolují kufry, tašky a ruksaky ještě než se naloží do letadel. Všechno ale stroje neodhalí, a proto bezpečnostní síly nasazují na dalších a dalších amerických letištích inteligentní živé pomocníky.

"Je trénován pro marihuanu, hašiš, heroin, kokain, extázi a metan-fetamin," vyjmenovává schopnosti svého vlčáka jménem Sheriff důstojnice Notledová. Takový záběr jednoho psa je úctyhodný. "Když pes dělá tuto práci každý den, musíte ho neustále motivovat. Moc rád si hraje - a když dostane svou odměnu, je šťastný," ukazuje na psa, který dostal hračku. Ta ale nesmí mít žádnou vůni, aby neodváděla jeho pozornost.

Hlavní novinkou jsou teď psi, kteří předejdou nástrahám teroristů. "Zůstaň!" Zavelí nejdřív své poslušné fence důstojník Cutlas a vysvětluje: "To je pes určený k vyhledávání výbušnin. Je jich tady ve službě několik desítek a nasazujeme je při každé kontrole opuštěných aut i předmětů a na dodatečné prohlídky podezřelých zavazadel. Většina našich psů, jako tento, má úspěšnost 97 procent. Není to ale 100 procent. Nic není na sto procent."

Ostraha letišť teď hodně využívá zkušenosti vojenských psů, kteří jsou úspěšní ve vyhledávání výbušnin hlavně v Iráku a Afghánistánu. Americké bezpečnostní síly ale necvičí jen psy: "Provádíme teď hodně experimentů se včelami a s dalšími živočichy. I psi totiž mají některá omezení a jejich výcvik trvá hodně dlouho. Ale výhodou psa je, že ho můžete snadno převážet, je rychlý a má vysoký stupeň úspěšnosti." říká českému rozhlasu důstojník Cutlas.

Americké bezpečnostní síly také zkoušejí čichové roboty, ale psi budou ještě dlouho dokonalejší, levnější a také určitě kamarádštější.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme