Americká letiště zavádějí další kontroly

Letecká doprava v USA se má stát pro cestující ještě stresovější a více ponižující. Nejnovějším opatřením před teroristy má být krátký výslech podezřelých cestujících. Američané se chtějí zaměřit na všechny rasy, etnické i věkové skupiny. Televizní stanice CNN přirovnává nové opatření k lidské formě detektoru lži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Cílem je zjistit, co se cestujícím před nástupem do letadla honí hlavou. Program převzatý od Izraelců a ověřovaný v Bostonu, má podrobit podivné a podezřelé pasažéry krátkému výslechu, při kterém bude sledován obsah odpovědí, způsob volby slov i řeč těla. Bezpečnostní agent bude mít několik minut na zhotovení profilu chování, Američané odmítají říci, jaké chování považují za podezřelé.

Už dnes projde cestující před nástupem do letadla před zraky více než desítky bezpečnostních pracovníků, ukazuje svá zavazadla, obsah kapes, vybraní se zouvají i z bot. Řada významných osobností z Asie, Blízkého východu, ale i z Kanady už oznámila zrušení do Ameriky. Na ponižující praktiky si stěžují i Češi dopravující se letecky po Spojených Státech.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme