Trump smísil tradiční projev, předvolební kampaň a televizní reality show, píší americká média o poselství

Letošní poselství o stavu unie prezidenta Donalda Trumpa bylo podle amerických médií směsí tradičního projevu, předvolební kampaně a televizní reality show. Server Politico hovoří o „nejzvláštnějším“ poselství v historii, podle portálu The Hill bylo Trumpovo vystoupení spojením tradičního projevu s bezostyšným vychloubáním. Agentura AP a list The Washington Post napsaly, že poselství připomínalo spíše umírněnou verzi jeho předvolebních mítinků.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

List The New York Times míní, že se Trump soustředil především na svoje znovuzvolení a přilákání nových voličů. Jeho proslov se přitom odehrával ve stejném sále, kde Sněmovna reprezentantů před sedmi týdny rozhodla, že na Trumpa podá ústavní žalobu.

Ekonomický rozkvět, boj s drogami a AIDS nebo cesta na Mars. Trump přednesl zprávu o stavu unie

Číst článek

Prezident se však tomuto tématu nevěnoval a místo toho hlásal ekonomické úspěchy své administrativy. Podle New York Times se spolehl na to, že jeho poselství o „velkém americkém návratu“ přebije veškeré argumenty jeho oponentů o zneužití prezidentské pravomoci.

Na Trumpovu snahu postavit se do pozice hlavního architekta současného amerického ekonomického boomu, který hledí do budoucnosti a současné aféry jej neovlivňují, upozornil také list The Wall Street Journal. Podle serveru Politico se prezident snažil potvrdit svou pozici u tradiční voličské základny a zároveň získat podporu u některých nových skupin obyvatelstva.

Dostupnější zdravotní péče

Jeho projev byl spojením pravicových hesel a spíše levicových slibů, poznamenává Politico. Trump hovořil o „ilegálních imigrantech“ a nebezpečí socialismu, vyslovil se za boj proti potratům a za obranu práva na držení zbraní a osmkrát se odkázal na Boha, což je klasicky republikánská rétorika.

Biden, ‚levičák‘ Sanders či ‚Pocahontas‘ Warrenová. Koho demokraté vyšlou proti Trumpovi?

Číst článek

Zároveň však slíbil snížit chudobu a nezaměstnanost u černošského obyvatelstva a apeloval na Kongres, aby mu pomohl zajistit dostupnější zdravotní péči. Taková opatření přitom dlouhodobě prosazují demokraté.

Přiláká více voličů?

Agentura AP a list The Washington Post upozorňují, že se vystoupení nápadně podobalo Trumpovým předvolebním shromážděním. Kromě politických témat do projevu přidal několik prvků ze showbyznysu, například udělení prezidentské medaile svobody v přímém přenosu pravicovému komentátorovi Rushovi Limbaughovi, či přislíbení stipendia mladé studentce. Během projevu také na galerii pro hosty zinscenoval opětovné shledání matky dvou dětí s manželem, který se právě vrátil z Afghánistánu.

Podle serveru Politico není jasné, zda Trumpovo vystoupení přiláká více voličů, než jich odradí. Někteří demokraté se domnívají, že prezidentovy nekonečné aféry a vychloubání začíná voliče unavovat a otevírá se tím prostor pro změnu. Po vyhrocených stranických rozmíškách při Trumpově posledním poselství o stavu unie v tomto funkčním období je však podle Politico jasné, že listopadové volby budou přinejmenším stejně vypjaté a těsné, jako ty před čtyřmi lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme