Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odsoudila Eritreu za podporu somálských vzbouřenců

Cesta do Somálska by byla pro americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou příliš nebezpečná. Proto se s prezidentem somálské vlády šejkem Šarífem Šajchem Ahmedem sešla v keňském Nairobi. Jednali o bezpečnostní situaci v zemi a možné podpoře ze strany Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálská vesnice | Foto: Espen Rasmussen

Clintonová sice odmítla vyslat do Somálska americké jednotky, které se stáhly poté, co vzbouřenci v roce 1993 sestřelili dva vrtulníky Černý jestřáb, ale slíbila zvýšit vojenskou a finanční podporu křehké somálské vlády. Jen vloni dodaly Spojené státy do Mogadišu 40 tun zbraní a střeliva.

Zároveň Clintonová pohrozila sousední Eritrei, že pokud bude pokračovat v podpoře islámských fundamentalistů, bude čelit americké odvetě.

Stabilizace situace v Somálsku je klíčová pro úspěšný boj proti námořním pirátům. Ti zneužívají chaotické situace v zemi a ze základen na somálském pobřeží vyrážejí unášet lodě do Adenského zálivu.

V Somálsku, které je od roku 1991 bez centrální výkonné vlády, kvůli násilnostem podněcovaným z velké části bojovníky skupiny Šabáb uprchlo v posledních třech měsících z domovů přes čtvrt milionu lidí.

Přečtěte si také:

Svět se bude skládat na pomoc pro Somálsko
Somálsko dostane 213 milionů dolarů, nejštědřejší je EU
OSN: Somálsku hrozí humanitární katastrofa
EU uzavřela s Keňou dohodu o vydávání somálských pirátů

Alena Adámková, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme