Americká ministryně zahraničí Riceová nečekaně navštívila Libanon

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová během své návštěvy Izraele plně podpořila stahování Izraelců z pásma Gazy. Program šéfky americké diplomacie byl v pátek neočekávaně změněn. Riceová odjela na návštěvu Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Ariel Šaron | Foto: AFP

Izrael by měl zkoordinovat vyklizení židovských osad s palestinskou samosprávou. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která do země přijela kvůli nepokojům vyvolaným blížícím se stěhování Židů z pásma Gazy.

Izrael by měl zároveň pomoci palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi, aby upevnil pozici vedení samosprávy, uvedla dále Condoleezza Riceová. Podle Riceové tento krok a historické rozhodnutí o stažení z pásma Gazy zvýší bezpečnost Izraele.

Šéfka americké diplomacie zdůraznila, že po evakuaci židovských osad budou Spojené státy podporovat navázání běžných diplomatických vztahů mezi Izraelem a arabskými státy, včetně zemí Perského zálivu. Potvrdila také, že prezident George Bush souhlasí s finanční pomocí Izraeli.

Pomoc má být vyšší než dvě miliardy dolarů, přibližně dvě a čtvrt miliardy dolarů. Měla by být využita na přemístění vojenských zařízení Izraele z pásma Gazy na izraelské území, na rozvoj oblasti Negevské poušti a Galileje, kde by měli bydlet bývalí osadníci. Také by zřejmě měla směřovat na rozvoj života arabského obyvatelstva v Izraeli.

Condoleezza Riceová už jednala s izraelským premiérem Arielem Šaronem a svým protějškem Silvanem Šalomem, čeká ji rozhovor s ministrem obrany Šaulem Mofazem. V sobotu se v Ramalláhu setká s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Páteční návštěva Libanonu je překvapením. Jejím cílem bylo ukázat podporu Spojených států nové libanonské vládě. Jedná se o první návštěvu po třiceti letech syrské vojenské přítomnosti v zemi. Riceová se během ní setkala se synem zavražděného expremiéra Rafíka Harírího a nejvyššími libanonskými představiteli.

Spojené státy chtějí dosáhnout úplného odzbrojení Hizballáhu, který považují za teroristickou organizaci a který má na jihu Libanonu stále své bojovníky.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme