Americká ministryně zahraničí Riceová nečekaně navštívila Libanon

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová během své návštěvy Izraele plně podpořila stahování Izraelců z pásma Gazy. Program šéfky americké diplomacie byl v pátek neočekávaně změněn. Riceová odjela na návštěvu Libanonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Ariel Šaron

Condoleezza Riceová a Ariel Šaron | Foto: AFP

Izrael by měl zkoordinovat vyklizení židovských osad s palestinskou samosprávou. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která do země přijela kvůli nepokojům vyvolaným blížícím se stěhování Židů z pásma Gazy.

Izrael by měl zároveň pomoci palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi, aby upevnil pozici vedení samosprávy, uvedla dále Condoleezza Riceová. Podle Riceové tento krok a historické rozhodnutí o stažení z pásma Gazy zvýší bezpečnost Izraele.

Šéfka americké diplomacie zdůraznila, že po evakuaci židovských osad budou Spojené státy podporovat navázání běžných diplomatických vztahů mezi Izraelem a arabskými státy, včetně zemí Perského zálivu. Potvrdila také, že prezident George Bush souhlasí s finanční pomocí Izraeli.

Pomoc má být vyšší než dvě miliardy dolarů, přibližně dvě a čtvrt miliardy dolarů. Měla by být využita na přemístění vojenských zařízení Izraele z pásma Gazy na izraelské území, na rozvoj oblasti Negevské poušti a Galileje, kde by měli bydlet bývalí osadníci. Také by zřejmě měla směřovat na rozvoj života arabského obyvatelstva v Izraeli.

Condoleezza Riceová už jednala s izraelským premiérem Arielem Šaronem a svým protějškem Silvanem Šalomem, čeká ji rozhovor s ministrem obrany Šaulem Mofazem. V sobotu se v Ramalláhu setká s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Páteční návštěva Libanonu je překvapením. Jejím cílem bylo ukázat podporu Spojených států nové libanonské vládě. Jedná se o první návštěvu po třiceti letech syrské vojenské přítomnosti v zemi. Riceová se během ní setkala se synem zavražděného expremiéra Rafíka Harírího a nejvyššími libanonskými představiteli.

Spojené státy chtějí dosáhnout úplného odzbrojení Hizballáhu, který považují za teroristickou organizaci a který má na jihu Libanonu stále své bojovníky.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme