Americká mise v Iráku se může protáhnout i na mnoho let

Američtí velitelé v Bagdádu a ve Washingtonu ustupují od původních pozitivních odhadů vývoje bezpečnostní situace v Iráku. Už se nadále nedomnívají, že koncem tohoto roku nebo začátkem příštího může začít stahování části ze 138 tisíc amerických jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Iráku | Foto: AFP

Část generálů v Pentagonu se obává, že Američané budou v Iráku vázáni ještě mnoho let. Vrchní velitel amerických jednotek na Blízké východě generál John Abizaid ve Washingtonu upozornil na znepokojující vývoj uvnitř iráckých policejních jednotek, které nejsou sami schopné čelit povstalcům a stáhnout americké jednotky z bojových operací.

Velitelé v Bagdádu připomínají, že více než 20 bomb letos umístěných v autech se rychle blíží k 25 výbuchům, ke kterým došlo loni v průběhu celého roku. Americké síly zatkly více než 1000 příslušníků iráckého odporu, včetně některých výrobců bomb. K úspěchu je ale daleko, zvláště když dramaticky poklesl počet Iráčanů, kteří věří, že nová vláda přežije stávající tlak.

Miroslav Konvalina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme