Americká Národní bezpečnostní agentura se údajně dostala k interním datům Googlu

Americká Národní bezpečnostní agentura je terčem další kritiky. Společnost Google je pobouřená zprávami o tom, že si zpravodajská služba NSA opatřila přístup k jejím interním datům a potenciálně k údajům milionů uživatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Google na kancelářích v Torontu | Zdroj: Reuters

Nejnovější odhalení přinesl deník Washington Post s odvoláním na informace uprchlého bývalého zaměstnance NSA Edwarda Snowdena.

Ředitel Národní bezpečnostní agentury generál Keith Alexandr odmítá, že by jeho zpravodajská služba měla přístup k serverům a datům amerických internetových společností. Pozorovatelé ale poznamenávají, že generál nejnovější odhalení přímo nepopřel.

Deník Washington Post navíc podotýká, že internetoví giganti Google a Yahoo, kterých se praxe má týkat, mají data uložená i na střežených serverech v zahraničí. Společnost Google podle svého tvrzení neměla tušení o tom, že se do jejich interního systému NSA nabourávala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze NSA a Googlu mluvil ve vysílání Radiožurnálu odborník na internet a informační technologie Petr Koubský

Její představitelé mají za to, že nejnovější odhalení jen podtrhují nutnost reforem správy citlivých dat.

„NSA tvrdí, že firmy Google a Yahoo vědomě spolupracovaly. Ony naproti tomu říkají, že jsou překvapeny a o takovém napadení své struktury nevědí. Velmi pravděpodobně je to hra se slovíčky a právnickými termíny. Kdybych si ale měl vsadit, tak to ty společnosti věděly,“ domnívá se odborník na internet a informační technologie Petr Koubský.

Indická vláda zakáže úředníkům používat Gmail, kvůli americkým odposlechům

Číst článek

Úřady v Indii dokonce vyzvaly státní zaměstnance, aby nevyužívaly internetové služby zahraničních firem. Unie novinářů v Německu vyzvala členy, aby nepoužívali Google a Yahoo.

„Určitě se trochu sníží pravděpodobnost toho, že jsme sledováni, když změníme poskytovatele z amerického na takového, který je umístěn někde jinde, ale pochybuju, že se tomu dá říkat stoprocentní bezpečnost,“ komentuje to Koubský.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme