VIDEO: Americká noc z Prahy a Washingtonu. Podívejte se na speciál k volbám prezidenta USA

Donald Trump, nebo Joe Biden? Miliony Američanů rozhodovaly o tom, kdo se 20. ledna 2021 stane prezidentem Spojených států amerických. Nyní se sčítají hlasy. Dá se očekávat změna? Podívejte se, co zaznělo ve speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus, a to s exkluzivním vysíláním na obou stranách Atlantiku.

Praha/Washington (Aktualizováno: 10:36 4. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá část speciálního vysílání k volbám prezidenta USA.

Český rozhlas připravil jedenáctihodinový vysílací maraton. Celou nocí posluchače ze studia v Praze provázeli Tomáš Pancíř, Jan Bumba a Jan Pokorný. Ze studia ve Washingtonu se pravidelně hlásila Lenka Kabrhelová, někdejší zpravodajka Českého rozhlasu v USA.

Dění z hlavních táborů v terénu sledovala dvojice reportérů – stálý zpravodaj ve Spojených státech Jan Kaliba a zvláštní zpravodaj Jakub Lucký.

První host pražského studia, sociolog Daniel Prokop, na úvod speciálního vysílání uvedl, že volební noc bude napínavá, ale že favoritem je demokratický kandidát Joe Biden.

„Volební účast bude asi vyšší než v minulých letech. Obecně je ale nízká – pohybuje se mezi 35–45 procenty. Mladí lidé se totiž často neidentifikují ani s jednou stranou a mnohdy si vybírají třetího kandidáta,“ uvedl Prokop ještě před uzavřením prvních volebních místností. 

Reportér Českého rozhlasu Jakub Lucký před půlnocí středoevropského času popisoval: „V centru Filadelfie je u volební místnosti prázdno, přitom ráno tu byly fronty.“

Trump má šance zvítězit, pořád je ale tím, kdo ‚dobývá‘. Chleba se bude lámat na středozápadě USA

Číst článek

Příznivec prezidenta Trumpa Dušan Neumann následně zmínil, že právě Pensylvánie se bude sčítat velmi dlouho. „V demokraticky zaměřené Filadelfii mohou komise sčítání úmyslně zpomalovat,“ myslí si Neumann.

Podle historika Igora Lukeše z Bostonské univerzity jde o druhé nejdůležitější volby v amerických dějinách: „Ty první byly v roce 1860, kdy země stála na začátku občanské války. Znovu testujeme, zda ještě pořád existuje jednotný americký národ.“

Podle Lukeše Trump vše vsadil na to, že mu volby může vyhrát ekonomika. „Prezident Trump zdědil perfektně fungující ekonomiku od svého předchůdce Obamy. Na druhou stranu s touto situací velmi dobře pracoval a chystal se fungující ekonomiku využít pro své znovuzvolení, ale do toho mu vstoupila pandemie,“ popsal.

Do druhé části speciálního vysílání se připojil také Kryštof Kozák, amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který prohlásil, že výsledky jsou těsnější, než se čekalo. „Ukazuje se, že průzkumy, přestože by měly být přesnější než v roce 2016, budou opět v řadě případů hodně nepřesné.“

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček se vyjádřil k tomu, jak je současná americká společnost rozdělená. „Trump toho není příčina, ale následek. Reprezentuje Ameriku, která byla. Sny demokratů reprezentují Ameriku, která bude. Ona se tam dostane. A obě tyto party musí žít v Americe, která je,“ tvrdí.

„Osm let Obamovy administrativy jsme slyšeli, že se Amerika dostala do vyššího stádia multikulturní civilizace, kde osoby, jako je pozdější prezident Trump, jsou voleni maximálně 12 tetovanými bratranci v hlubokých lesích v Tennessee, a ti postupně vyhynou. Najednou se ukázalo, že tomu tak není.“

Bývalý americký velvyslanec Petr Kolář považuje za „fatální chybu“, že Bidenův tým zapojil do kampaně Baracka Obamu. „Je stále příliš čerstvě v paměti Američanů, kteří po něm chtěli změnu, a proto si zvolili Donalda Trumpa. Obama jim připomněl, co je frustrovalo,“ míní.

Jakub Grim, Michal Žák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme