Americká NSA sledovala miliony telefonátů ve Španělsku, tvrdí tamní tisk

Španělský deník El Mundo tvrdí, že americká NSA na přelomu let 2012 a 2013 masově odposlouchávala španělské telefony. Podle novin šlo o 60 milionů hovorů měsíčně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

El Mundo se odvolává na dokumenty vynesené někdejším zaměstnancem Národní bezpečnostní agentury Edwardem Snowdenem.

Španělská vláda tvrdí, že o sledování hovorů nevěděla. Madrid se v pátek nepřipojil k Německu, které vyzvalo členské státy Evropské unie, aby se pokusily se Spojenými státy dosáhnout dohodu o nesledování.

Španělský premiér Mariano Rajoy německou iniciativu v zásadě neodmítl, dodal ale, že jeho země chce získat nejdříve další informace o této aféře.

Spojené státy a Španělsko jsou podle něj přátelé a spojenci, kteří své vztahy chtějí dále utužovat, a mezi spojenci není pro špionáž místo. Španělská vláda si proto hned předvolala amerického velvyslance, aby vysvětlil, jak je to s údajným špehováním je.

Ministr zahraničí José Manuel García-Margallo upozornil, že pokud by se sledování potvrdilo, znamenalo by to pro americko-španělské vztahy těžkou ránu. Madrid ale podle něj zatím nemá žádný důvod domnívat se, že se na španělském území skutečně špehovalo.

Jitka Malá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme