Americká okupace Iráku je podle účastníků pražské konference nezákonná

Evropská unie by měla vyvinout nátlak na Spojené státy, aby se stáhly z Iráku. To je hlavní poselství dvoudenní konference "Pražská výzva pro Irák", která dnes v našem hlavním městě skončila. Osobnosti kulturního a politického života z Česka i ze zahraničí - ale původem Iráčané - se shodly na tom, že americká okupace Iráku je nezákonná a brání vytvoření stabilní vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí se stalo v Iráku každodenní záležitostí

Násilí se stalo v Iráku každodenní záležitostí | Zdroj: ČTK

Konference se neobešla bez komplikací. Původně se její účastníci měli vidět už před týdnem, a to na půdě Poslanecké sněmovny, protože záštitu převzal její místopředseda Lubomír Zaorálek. Tomu ale zamezili poslanci především z ODS poté, co Česká televize přišla s informací, že někteří hosté jsou stoupenci Saddáma Husajna. Zástupci levice nicméně trvají na tom, že podobné akce na parlamentní půdu patří.

Během setkání zaznívala ostrá kritika Spojených států a naopak ozbrojený irácký odboj se označoval za legitimní poslední prostředek obrany. Jak řekl Radiožurnálu profesor londýnské univerzity Haitham Alnahí, Spojené státy by měly z Iráku urychleně odejít a předat problém Organizaci spojených národů.

"OSN může získat podporu i dalších zemí. Může sjednotit Irák a podpořit vznik nové ústavy a hlavně nové vlády, ve které nezasednou náboženští fanatici. Taková vláda by nebyla napojená na náboženské ani etnické skupiny," myslí si Alnahí.

OSN by podle účastníků konference měla dohlížet i nad příštími parlamentními volbami.

Adam Weiss, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme