Americká policie stále pátrá po mladším z bratrů podezřelých z útoků v Bostonu

Muž, který je podezřelý z pumového útoku na bostonský maraton, stále uniká americké policii. Ta věří, že devatenáctiletému Džocharu Carnajevovi se dosud nepodařilo opustit stát a do pátrání po něm zapojí další posily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Bostonu hledá mladšího z bratrů podezřelých z útoků na pondělní maraton

Policie v Bostonu hledá mladšího z bratrů podezřelých z útoků na pondělní maraton | Zdroj: Reuters

Guvernér Massachusetts zrušil doporučení pro obyvatele nevycházet ze svých domovů a zároveň obnovil provoz veřejné dopravy, která byla kvůli pátrání zastavena.

Policie tvrdí, že uprchlý Džochar Carnajevovi i zastřelený Tamerlan jsou atentátníci.

Oba nejdříve vykradli obchod s potravinami, při útěku a následné přestřelce na univerzitě zabili jednoho policistu.

Poté unesli auto i s majitelem. Navíc se podle všeho řidiči přiznali k tomu, že právě oni dva spáchali bombový útok na bostonský maraton. Když je policie dohonila, došlo k další přestřelce, při které Tamerlan zemřel. Džochar je od té doby na útěku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace zjišťuje Ondřej Bouda, podrobnosti k původu podezřelých bratrů poskytla zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Oba bratři pocházejí z Kavkazu, pravděpodobně z Čečenska, ale už více než 10 let žijí ve Spojených státech.

Informace o životě a přesném příchodu bratrů do Spojených států jsou protichůdné. Podle strýce Ruslana Carniho, který žije v americkém Marylandu, se oba bratři narodili v Kyrgyzstánu, kde prožili několik let.

Podle amerických úřadů bratři přijeli do USA v různou dobu, jeden v roce 2002 společně s rodiči a druhý v roce 2004.

Starší z bratrů, 26letý Tamerlan, studoval technickou vyšší odbornou školu v Bostonu. Na sociální síť Facebook napsal, že nemá žádné americké přátele, protože si v USA s nikým nerozumí. Byl ale úspěšným boxerem, který dokonce chtěl svou novou zemi reprezentovat na olympiádě.

Jeho mladší bratr, devatenáctiletý Džochar, vystudoval ve Spojených státech střední školu, v současné době chodil na univerzitu a při vysoké také pracoval.

Otec mladých mužů Anzor Carnajev, který žije v jihoruské Machačkale, v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax uvedl, že Džochar byl studentem medicíny. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že se oba bratři stali předmětem hry zpravodajských služeb.

Motiv je stále neznámý

Jejich motivace zůstává neznámá. Pro ty, kteří znali mladšího z bratrů, který je teď na útěku, je jeho chování záhadou. Jeden známý Džochara dokonce popsal jako anděla. I jeho středoškolský spolužák televizi CNN řekl, že si kamaráda nedokáže představit jako atentátníka.

Šlo prý o naprosto normálního chlapce, který zapadal do třídy a choval se jako jeho vrstevníci. K dráze atentátníka ho prý někdo musel svést nebo donutit.

Ruslan, strýc obou bratrů podezřelých z útoků na bostonský maraton | Foto: ČTK/AP

V rozhovoru zaznělo také to, že spolužáci vůbec netušili, že má Džochar má staršího bratra. Jestli ale šlo o duševně nemocného člověka nebo podivína, který se před veřejností skrýval a jehož vlivu nakonec mladší bratr podlehl, to nikdo netuší.

Rodina obou bratrů, kteří nejspíše spáchali atentát při bostonském maratonu, jejich odhalení vnímá rozpačitě.

Jeden se strýců, Ruslan, stanici CBS Boston řekl, že si jeho synovci nezasloužili žít na této zemi. Chlapce údajně neviděl od prosince roku 2005. Co udělali je ale podle něj i jeho rodiny hrozné a vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Útočníci z Bostonu byli nejspíš Čečenci. Jeden je mrtvý, druhý prchá před policií

Číst článek

„Sledoval jsem tu hrůzu, co se při maratonu stala, a nikdy v životě bych si nepomyslel, že děti mého bratra s tím mají cokoliv společného. Byli jsme v šoku! Jediné, co mohlo být jejich motivem, je to, že to byli ubožáci, kteří tady nedokázali zapadnout,“ myslí si. Vyloučil také, že by jejich motivem byl čečenský původ nebo náboženství.

Tlakové hrnce, které byly použity k výrobě bomb při atentátu v Bostonu | Foto: ČTK

Jejich druhý strýc Alvi nemohl uvěřit, že by něco takového spáchali. „Nemůžu tomu uvěřit, je to naprosto nepochopitelné. Můj synovec nemohl udělat něco tak strašného. Nemluvil jsem s ním přes dva roky kvůli hádce v rodině. Včera mi volal Džochar a říkal, že ví, že jsme spolu dlouho nemluvili, a prosil mě, abych mu odpustil. Jestli to udělali, je mi to hrozně líto. Je to šílené, nemůžu tomu uvěřit,“ uvedl.

Otec obou bratrů podezřelých z bostonského atentátu je přesvědčen o jejich nevině. Mladšího Džochara označil – podobně jako jeho spolužáci ze Spojených států – za dobrosrdečného „anděla“. Podle stanice NBC a agentury AP starší z bratrů Tamerlan údajně odjel na šest měsíců do Ruska. Co přesně tam ale dělal, se zatím neví. Teta pachatelů uvedla, že se Tamerlan poslední dobou více modlil.

Čečensko v pozoru

Ruská média uvádějí, že rodina Tamerlana a Džochara Carnajevových, která měla celkem čtyři děti, do Spojených tátů emigrovala z Kyrgyzstánu, kam se přesunula z Kavkazu v době konfliktu Čečenska s ruskými federálními jednotkami.

Profil Džochara Carnajeva, mladšího z bratrů podezřelých z útoků na bostonský maraton, na ruské sociální síti "V Kontaktě" | Foto: Reuters

Devatenáctiletý Džochar, po kterém pátrá americká policie, se pak učil na základní škole v Machačkale v jihoruském Dagestánu, což je region sousedící s Čečenskem. To, že Džochar a jeho tři sourozenci byli do školy zapsáni, potvrdil i ředitel školy. V USA vystudoval Džochar v roce 2001 státní školu v Cambridge v Massachusetts.

Média přinesla také informace o tom, že aktivně fungoval na ruské sociální síti Vkontaktě, která je od chvíle, kdy byl identifikován jako podezřelý, zasypána nevybíravými komentáři. Na stránce měl odkazy na webové adresy vyzývající k čečenské nezávislosti. Čečensko svedlo s Ruskem dvě války o nezávislost, při ozbrojené kampani ruských sil zemřely v Čečensku desetitisíce civilistů.


Zvětšit mapu

Z čečenské metropole Grozného přišel komentář od tamní vlády v čele s Ramzanem Kadyrovem, chráněncem Kremlu, který má region pod kontrolou a čelí obvinění z porušování lidských práv a likvidace oponentů.

Žádá, aby podezřelí nebyli nijak s Čečenskem spojováni, protože většinu života prožili mimo něj. Na internetu a sociálních sítích se lidé obávají, že původ bratrů může vést k honu na čarodějnice a podezřívavosti vůči celé čečenské emigraci například v Evropě. Experti varují před zobecňováním.

Bostonský případ ukazuje důležitou roli sociálních sítí jako zdroji informací

Číst článek

Čečensko a ruský severní Kavkaz je sice neklidnou zónou, odkud pocházela řada organizátorů útoků v Rusku, ale to, že bratři pocházeli z Čečenska, ještě neznamená, že by mohli být spojeni s radikálním hnutím, natož jeho jménem organizovat útoky. K atentátu na bostonský maraton se doposud nikdo nepřihlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli Igor Lukeš, profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě, a odborník na oblast Kavkazu, doktor Emil Sulejmanov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Odborník na oblast Kavkazu, doktor Emil Sulejmanov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, žil v Bostonu rok, zná čečenskou komunitu ve Spojených státech včetně té bostonské a podle svých slov mezi nimi nepoznal nikoho, kdo by nebyl USA vděčný za poskytnutí přístřeší po útěku z Čečenska.

Přiklání se tak spíše k tomu, že bratři Tamerlan a Džochar Carnajevovi jednali na maratonu na vlastní pěst, než že byli napojeni na nějakou extremistickou organizaci. „Jednali velmi amatérsky jako skuteční diletanti. Nasvědčuje tomu řada faktorů. Například to, že neměli zajištěnou únikovou cestu, pár dní poté, co podnikli takový drzý útok, se pokusili vyrabovat obchod, takže neměli ani peníze,“ připomněl.

Dodal, že pokud by atentátníci byli profesionálové nebo za sebou měli nějakou teroristickou buňku, určitě by jim jejich spolupracovníci třeba pomohli vycestovat ze země. Extrémisté jsou podle Sulejmanova navíc aktivní hlavně v Dagestánu, ne v Čečensku. Terčem kavkazských radikálů prý také nikdy nebyly americké cíle.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme