Americká policie zneškodnila výbušniny v bytě denverského útočníka

Americká policie už zneškodnila všechny výbušniny v bytě útočníka, který v pátek na filmové premiéře filmu o Batmanovi zastřelil na předměstí Denveru dvanáct lidí. Do svých domovů by se tak mohly vrátit rodiny ze čtyř okolních bytových domů, které kvůli zásahu pyrotechniků evakuovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a hasiči připravují v Denveru vstup do bytu Jamese Holmese prošpikovaného nástrahami | Zdroj: Reuters

Čtyřiadvacetiletý James Holmes podle federálních vyšetřovatelů vytvořil uvnitř svého bytu propracovaný systém výbušných nástrah, které měly usmrtit kohokoli, kdo by do bytu vešel. Podle šéfa místní policie Daniela Oatese není pochyb o tom, že byly bomby nastraženy právě na policisty a hasiče.

„Výbušnina byla nastražena u vchodu do bytu, přes dveře byly nataženy dráty, které jsme zlikvidovali pomocí robota. Za dveřmi jsme pak narazili na výbušnou směs okysličovadla a neznámé tekutiny,“ řekl Oates.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Denveru sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Na místě nebyli jen zvláštní agenti FBI, ale i lidé z federálního úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny. Právě oni totiž mají špičkové znalce z oblasti výbušnin.

Experti použili při odstraňování nástrah nejdřív roboty, ale nálože museli zneškodnit ručně. Akce trvala několik hodin. Pyrotechnici našli asi 3 desítky podomácku vyrobených granátů a nádoby s chemikáliemi, které by explozi umocnily.

Podle vyšetřovatelů dostával Holmes během uplynulých čtyř měsíců do zaměstnání i do bytu velký počet poštovních zásilek. Domnívají se, že jejich obsahem by mohl být právě materiál k výrobě výbušnin.

Do Denveru míří Obama

Holmes v kině zabil 12 lidí a 58 dalších zranil. Oběti už se podařilo identifikovat a úřady v americkém státě Colorado informovaly jejich rodiny. Podle soudního lékaře lidé zemřeli na následky střelby.

Nejstarší oběti je 51 let, nejmladší je šestileté děvčátko. 30 zraněných je stále v nemocnici, 11 je v kritickém stavu. Památku obětí chce dnes přímo na denverském předměstí Aurora uctít i americký prezident Barack Obama.

„Měli naděje do budoucna, sny, které se nikdy nenaplní, řekl mimo jiné o obětech střelby v kině prezident Obama v pravidelném sobotním projevu k národu.“

Pachatel útoku zůstává v denverském vězení, kvůli obavám z napadení ostatními vězni ho dozorci umístili na samotku. Před soud má předstoupit v pondělí.

Vít Pohanka, Anna Maňourová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme