Americká Sněmovna napodruhé souhlasila s plánem na záchranu finančního sektoru

Sněmovna reprezentantů na druhý pokus schválila návrh zákona o stabilizaci finančního systému Spojených států. Senát ho přijal už ve středu. Nový zákon vzápětí podepsal prezident George Bush. Na ozdravení finančního systému chtějí USA vynaložit až 700 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 12 bilionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

"Udělali jsme odvážný krok, abychom zabránili tomu, že se krize na Wall Street změní v krizi společnosti po celé naší zemi," prohlásil prezident Bush krátce po hlasování ve Sněmovně.

Profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš řekl Radiožurnálu svůj názor na to, proč Sněmovna změnila stanovisko. Podle něj hrálo velkou roli to, že kongresmani dostali od voličů tisíce emailů a telefonátů.

"Taky teď přišla čerstvá zpráva, že během měsíce září země ztratila 159.000 pracovních míst, což je dvojnásobek ztracených míst v srpnu. A to určitě zvýšilo pocit, že krizi je třeba nějak radikálně zastavit. Další změnou snad je i to, že vláda teď garantuje - podle tohoto nového zákona - bankovní účty ne pouze do výše 100.000 dolarů, ale až do výše čtvrt milionu," uvedl Lukeš.

Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme