Americká sněmovna schválila přísnější pravidla pro uprchlíky, Obama je proti

Americká Sněmovna reprezentantů dnes přijala návrh zákona, který má pozastavit přijímání syrských a iráckých uprchlíků. Norma přijatá v reakci na páteční útoky v Paříži požaduje přísnější prověrky uchazečů o azyl. Prosadila ji republikánská většina, ale pro hlasovala i část demokratů. Jejich šéf v Senátu ale předem oznámil, že návrh v žádném případě horní komorou Kongresu neprojde. Prezident Barack Obama pohrozil, že v případě přijetí oběma komorami sáhne k vetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Sněmovny reprezentantů Paul Ryan na tiskové konferenci k přijetí návrhu zákona, který má pozastavit přijímání uprchlíků ze Sýrie a Iráku | Zdroj: Reuters

Návrh počítá se zpřísněním kontrol pro Syřany a Iráčany, kteří přijíždějí do Spojených států se statusem uprchlíků, a to i na letištích.

Podle zákona by se nově musel za každého běžence zaručit ředitel FBI, ministr vnitřní bezpečnosti a ředitel zpravodajských služeb a potvrdit, že dotyčný nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Návrh vznikl v rekordním tempu. Republikáni tvrdí, že je reakcí na žádosti veřejnosti o větší ochranu před terorismem. Už před dvěma dny ohlásili převážně republikánští guvernéři 17 států, že chtějí pozastavit program, na základě kterého uprchlíci do USA přesidlují.

Podle Bílého domu ale zákon větší ochranu nepřinese, naopak podryje snahu pomáhat lidem, kteří jsou zranitelní. Prezident Barack Obama obvinil republikány, že se obávají žen a dětí, protože to je většina uprchlíků, kteří teď do Spojených států přicházejí. Říká také, že takové jednání neodpovídá americkým hodnotám, tedy nekoresponduje s tím, na čem jsou USA založeny.

S těmito argumenty se do jisté míry shodují i představitelé jedné z texaských agentur, které se zabývají uprchlíky a usídlují je přímo v tomto státě. Tvrdí, že už v tuto chvíli jsou pravidla nastavena tak přísně, že do Spojených států se dostane jen zlomek těch, kteří o to žádají.

Většina americké populace je podle průzkumů proti plánu prezidenta Obamy - 53 procent obyvatel si myslí, že uprchlický program by se měl zastavit nebo alespoň pozastavit. Jedenáct procent dotázaných si dokonce myslí, že USA by měly přijímat pouze křesťany.

Ve Spojených státech se o uprchlících rozpoutala velice ostrá debata po útocích v Paříži a v mnoha směrech je podobná té evropské. Komentátoři ale debatu považují do jisté míry za absurdní a poukazují také na čísla - Spojené státy od počátku války v Sýrii přijaly pouhých 1500 syrských uprchlíků.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme