Americká společnost prodávala těla určená na výzkum armádě. Místo laboratoře končila 'na střelnici'

Poté, co Doris Staufferová ze státu Arizona v 74 letech skonala, rozhodl se její syn Jim věnovat její tělo vědě. Věřil, že mozek jeho matky postižený Alzheimerovou nemocí může vědcům pomoci najít lék na chorobu. Pátrání Reuters ovšem ukázalo, že tělo jeho matky se místo do laboratoře dostalo k americké armádě, která na něm testovala efekt výbušnin. Podobných případů jsou podle Reuters desítky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jim Stauffer s fotografií své matky Doris

Jim Stauffer s fotografií své matky Doris | Zdroj: Reuters

Rty mu sevřel hněv, popsal reportér John Shiffman reakci Jima Stauffera, když se dozvěděl o osudu těla své matky. Zprávu mu sdělil novinář, a ne společnost Biological Resource Center (BRC), již v roce 2013 tělo svěřil na vědecké účely. V dokumentech zároveň vysloveně zakázal jakékoliv armádní nebo nevědecké použití. Deset dní po její smrti dostal Jim Stauffer zpopelněné ostatky své matky.

Darované tělo prodala BRC za 5893 dolarů americké armádě, která jej použila na testování efektu výbušnin. „Udělali jsme správnou věc. Nerespektovali ale naše přání,“ řekla o události manželka Jima Stauffera Lisa.

Ukrajinská učitelka zkoušela prodat třináctileté děvče na orgány, řekl ministr

Číst článek

Dokumenty americké armády a BRC, ke kterým Reuters získal přístup, ukazují, že podobných případů je nejméně dvacet. Vnitřní pravidla přitom americké armádě přikazují pracovat jenom s těly, u nichž má souhlas rodiny. V tomto případu ale armáda podle svých zaměstnanců spoléhala na ujištění společnosti BRC, že souhlas rodin má. Společnost prodávala těla armádním "subdodavatelům", ne přímo armádě.

„Armáda byla obětí obchodních praktik BRC,“ prohlásil Randy Coates, který vedl projekt, jenž testoval efekt nastražených bomb, s nimiž se armáda setkávala v Iráku nebo Afghánistánu, na posádky vozů. Spolupráci s BRC přerušila v roce 2014 poté, co se o firmu začali zajímat federální vyšetřovatelé. Následná kontrola dokumentů ukázala, že smlouvy, které měla armáda k dispozici a které naznačovaly souhlas rodin, v minimálně 34 případech neodpovídaly původním smlouvám, jež rodiny podepsaly.

Pohled na armádní text účinků výbušnin, při kterém využívá i těla zesnulých. Ty jsou na obrázku zakryté barvou. | Foto: Reuters

Samotná firma BRC dnes už neexistuje a její někdejší majitel se přiznal k podvodu. Přesto Stephen Gore tvrdí, že se vždy pokoušeli ctít přání dárců a na požádání poskytovali vědcům souhlasy rodin. Kromě jiného se ukázalo i to, že společnost zprostředkovávala části těl nakažené nemocemi bez toho, aby o tom příjemce informovala.

Lukrativní byznys

Případ rodiny Staufferových podle Reuters upozorňuje na málo známý, ale rychle rostoucí obchod s těly a části těl zesnulých ve Spojených státech. Na rozdíl od transplantací nepodléhá obchodování s mrtvými přísným zákonům a neexistuje žádný úřad, který by na ně dohlížel.

Detailní data o tomto obchodě shromažďuje pouze stát New York. Podle jeho údajů jenom společnosti v tomto státě poslaly mezi lety 2011 a 2014 nejméně 100 tisíc těl napříč Státy.

Prakticky všechna získávají společnosti od dárců, kteří je věnují na vědecké účely. Firma může na každém darovaném těle vydělat 2500 až 3000 dolarů. S ještě větším ziskem je údajně možné rozprodat tělo po částech.

Mrtvá těla či části těl jsou přitom klíčovou součástí výuky medicíny i testování nových zdravotnických nástrojů a pomůcek. „Neexistuje způsob, jak by jakákoliv zdravotnická instituce mohla existovat bez darovaných těl,“ řekl Reuters profesor medicíny David Morton z univerzity v Utahu. Většina škol má přísná pravidla pro zacházení s těly, ty se ale, jak dodává agentura, vždy nedodržují.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme