Americká společnost se odvolá proti rekordnímu odškodnění

Americká farmaceutická společnost Merck se odvolá proti rozhodnutí soudu, který jí uložil zaplatit rekordní odškodné ve výši asi 250 milionů dolarů. Tuto částku má firma zaplatit vdově po muži, který zemřel podle soudu v důsledku užívání populárního léku proti bolesti Vioxx . Případ je považovaný za důležitý precedens. V Severní Americe už leží u soudů tisíce podobných žalob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Medikament Vioxx užívalo asi 20 milionů lidí po celém světě - loni byl stažen z prodeje, když výzkum prokázal, že výrazně zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Vdova Carol Ernstová - jejíž manžel zemřel na infarkt - podle rozhodnutí soudu kvůli užívání léku - rozhodnutí o odškodném přivítala.

"Ne jenom lékaři, ale i jednotliví spotřebitelé mají právo vědět, jakému riziku se vystavují, když berou nějaký lék," uvedla vdova Ernstová.

Právní zástupci firmy Merck ovšem nadále tvrdí, že se jejich klient nedopustil ničeho nezákonného: "Budeme pokračovat v obhajobě na základě faktů - ty nás vedou k přesvědčení, že se společnost chovala zodpovědně ve všech krocích, které podnikla."

Podle odborníků je sice pravděpodobné, že soud vyšší instance odškodné přinejmenším sníží. I tak by ale společnost Merck mohla podle odhadů v příštích letech v podobných případech vyplatit v několika letech až 18 miliard dolarů.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme