Americká společnost Westinghouse provedla ministra průmyslu Kubu jadernou elektrárnou
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba si v Americe prohlédl dostavbu jaderné elektrárny. Pozvala ho tam společnost Westinghouse, která se uchází o zakázku na dostavbu Temelína.
Na dostavbě jaderné elektrárny V. C. Summer v Jižní Karolíně se k nebesům tyčí obří jeřáby a rozlehlé jámy se plní železobetonem. Desítky stavebních dělníků něco hloubí, svařují, stavějí, vozí na náklaďácích nebo jdou odněkud někam. Elektrárna zapůsobí hlavně svou rozlehlostí a měřítkem, které se jen tak někde nevidí.
Společnost Westinghouse se snaží zapůsobit. Jenže přesně o to samé usilují všichni uchazeči o dostavbu Temelína. Ministr Martin Kuba ujišťuje, že jim věnuje stejnou pozornost:
S ministrem Martinem Kubou natáčel ve Spojených státech zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka
„Já už jsem se byl podívat ve finském Olkiluoto na výstavbě jaderné elektrárny, kterou tam realizuje Areva. Dnes mám možnost se podívat zde ve Spojených státech na výstavbu jaderné elektrárny a v blízké době budu mít možnost se podívat i na výstavbu jaderné elektrárny v Ruské federaci.“
V české delegaci je kromě Martina Kuby několik zaměstnanců jeho resortu. Jejich náklady hradí ministerstvo průmyslu a obchodu.
Společnost Westinghouse pozvala ministra Kubu na jednu pracovní snídani v hotelu, při které se podepisovala memoranda o spolupráci s několika českými firmami a o ty jde v české vládě především:
„Pro mě je velmi důležité, aby české firmy mohly spolupracovat v energetice se všemi velkými hráči na světových trzích. Myslím si, že to je pro českou energetiku důležité. Hlavně máme potenciál v tom dobře odvádět svoji práci,“ je přesvědčen ministr Kuba.
Většina pěnez půjde českým podnikům
Jak česko-ruské konsorcium Mir.1200 tak Westinghouse zdůrazňují, že většina peněz ze zakázky na plánovanou dostavbu Temelína půjde stejně podnikům sídlícím v České republice. Například za ocel a rozsáhlé stavební práce.
Šéf Westinghousu Danny Roderick ale nechce spekulovat o tom, kolik přesně to bude procent.
Spory o tom, jestli to bude 80 nebo 85 procent, jsou podle něj jenom slovíčkařením. Bude to příležitost získat nejenom výdělek, ale know-how a zkušenosti.
Roderickova společnost, Toshiba a Metrostav podepsaly memoranda o porozumění se dvěma českými firmami: Škoda Invest Praha a Královopolská Ria. A také s Ústavem pro jaderný výzkum v Řeži.
Podnikatelská část české delegace má v Americe z největší části program, který se Temelína a Westinghousu vůbec netýká a plánovala se už dlouho. Zástupcům českých podniků hradí jejich firmy cestu samy prostřednictvím Svazu průmyslu a obchodu.
Při každé tak velké zakázce, jako je dostavba jaderné elektrárny, vznikají obrovské konkurenční tlaky. Protivníci se vzájemně obviňují z nekalých praktik a korupce, do hry vstupují silní političtí hráči. V případě Temelína, kde jde o stovky miliard korun, dokonce ruský Kreml a americký Bílý dům.