Americká vláda chce vyjmout medvědy grizzly ze seznamu ohrožených druhů

Americká vláda začíná naplňovat plán na vyjmutí yellowstonských medvědů grizzly ze seznamu živočichů ohrožených ve Spojených státech. Žijícím ikonám Amerického západu se prý už daří natolik dobře, že nepotřebují tak výraznou ochranu. Ne každý ale tento názor sdílí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý ve vodě | Foto: Jan Rosenauer

Vynětí medvěda grizzlyho z více než 30 let starého seznamu amerických ohrožených živočichů těší jen část obyvatel okolí Yellowstonského národního parku, nemálo zoologů vidí skrytá i zřejmá nebezpečí takového kroku.

Ti, kteří prosazují vládní návrh, si myslí, že návrat grizzlyho je jedním z mála viditelných vítězství v americké přírodě. Ti ostatní říkají, že to nepovede k ničemu jinému, než že se sníží ochrana stále ještě zranitelného zvířecího druhu.

Pokud se plán na vymazání grizzlyho ze seznamu ohrožených živočichů naplní, v Idaho, v Montaně a ve Wyomingu se začnou lovci vydávat na medvědy a jejich prostředí nebude podléhat tak přísné ochraně. Toho jistě využijí i ti, kteří chtějí v chráněných oblastech těžit, kácet a stavět nové silnice a domy.

Medvědi tak mohou ztratit až třetinu svého dosavadního výsostného území a přicházet o to častěji do konfliktu s lidmi. Přitom dnes v těchto amerických státech žije 600 medvědů grizzly, zatímco v roce 1982 jich bylo jen 200.

Pokud nepočítáme Aljašku, kde žije více než 30 tisíc medvědů grizzly, tak v Yellowstonu mají největší populaci těchto obávaných zvířat ve Spojených státech.

Medvědi grizzly budí obdiv a respekt, ale bez toho, že člověk pochopí jejich místo v přírodě a bude jim pomáhat, se ve stále těsnějším sousedství s lidmi v takových nadějných počtech bez problémů jen těžko udrží.

Vyjmutí ze seznamu ohrožených huňatých Američanů tedy nesmí znamenat, že si lidé řeknou, tak "grizzlíci" už jsou za vodou a sami se o sebe postarají.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme