Americká vláda nadále obhajuje reformu zdravotnictví u Nejvyššího soudu

Americký Nejvyšší soud rozhoduje o osudu zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy. Zákony, prosazené před dvěma lety, mají zajistit, že od roku 2014 bude mít v Americe každý občan dostupnou lékařskou péči. Třídenní slyšení o zdravotnické reformě jitří vášně odpůrců i zastánců změn. Před Nejvyšším soudem ve Washingtonu se proto demonstruje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci zdravotní reformy před americkým Nejvyšším soudem | Zdroj: Reuters

Jedná se o velmi kontroverzní záležitost, nejen pro prezidenta Obamu, ale i pro většinu Američanů. 90 procent z nich nějaké zdravotní pojištění má. To se neustále zdražuje a část Američanů se bojí, že změna bude znamenat další prodražení, a dokonce horší dostupnost lékařské péče, i když se je vláda Baracka Obamy snaží přesvědčit o opaku.

Dnes budou odpůrci reformy vysvětlovat, proč je podle nich neústavní nařídit povinné zdravotní pojištění, jak s tím počítá vláda prezidenta Obamy.

Odpůrci zdravotnické reformy ve Spojených státech chválí boha a prosí ho, aby vedl soudce Nejvyššího soudu ke správnému rozhodnutí. Tím je podle nich označení příslušné legislativy za neústavní a tedy vlastně zrušení reformy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračujícím slyšení o zdravotnické reformě před americkým Nejvyšším soudem mluvil na Rádiu Česko washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Ta má podle vlády od roku 2014 přinést dostupnou zdravotní péči všem Američanům. Barack Obama o tom ale nedokázal přesvědčit veřejnost a podle průzkumů jsou dvě třetiny Američanů proti reformě v této podobě.

Nejvyšší soud má oznámit rozhodnutí až v červnu nebo červenci.

Vít Pohanka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme