Americká vláda nařídila vyšetřování CIA

Americká CIA vyhrožovala zabitím dětí jednomu z mužů podezřelých z terorismu. Podle dokumentů zveřejněných ministerstvem spravedlnosti využívala při výsleších další nelidské metody. Americká vláda proto spustila zvláštní vyšetřování a mění taktiku při vyšetřování lidí podezřelých z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA

Prezident zřídil zvláštní skupinu, která bude sídlit v prostorách FBI a bude mít v budoucnu na starosti výslechy důležitých osob podezřelých z terorismu. Oznámil mluvčí Bílého domu Bill Burton s tím, že jednotka bude podřízená Radě národní bezpečnosti, tedy prezidentovu úřadu. Zatím měla tuto práci na starosti výhradně CIA.

Její praktiky v době vlády prezidenta Bushe bude nyní vyšetřovat zvláštní prokurátor John Durham jmenovaný ministrem spravedlnosti.

Hlavním úkolem je zjistit, jestli vyšetřovatelé CIA porušovali při výsleších v minulých letech zákon. Podle předběžného šetření vyplývá, že například výslech Chálida Šajcha Mohammeda, který je považován za jednoho ze strůjců útoků na Světové obchodní centrum, byl CIA veden "nestandardní" formou, když zmíněnému teroristovi bylo vyhrožováno právě smrtí jeho dětí a znásilněním jeho matky.

Podle zprávy měli agenti Ústřední zpravodajské služby při vyslýchání podezřelých teroristů předstírat rovněž popravy vězňů ve vedlejších celách a nejméně v jednom případě pak vězněnou osobu týrali s použitím střelby.

Podle šéfa CIA Leona Panetty ale agenti doslova plnili příkazy tak, jak si vyžádala "situace a vlast". Navíc už dříve se CIA údajně snažila snahu získat pro metody svého výslechu právní podklady a normy v nejvyšších politických kruzích.

Přečtěte si také:
CIA si najímala žoldnéře pro tajný program zabíjení teroristických vůdců
CIA údajně tajila před Kongresem protiteroristický program
CIA prý klamala americký Kongres
CIA se brání nařčení z klamání Kongresu
CIA lhala o mučení, tvrdí šéfka demokratů v americkém Kongresu
Riceová schválila waterboarding už v roce 2002
Americký prezident Obama podpořil CIA
Bývalý vězeň z Guantánama viní Američany z mučení
Nový ministr spravedlnosti USA nechce mučení
Bush vetoval zákon zakazující kruté způsoby výslechu

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme