Americká vláda plánuje velký rozprodej státních lesů

Americká vláda se rozhodla rozprodat 1 250 čtverečních kilometrů státních lesů v mnoha oblastech Spojených států. Jde o plán největšího rozprodeje federální půdy za několik desetiletí. Prodej státních lesů se dotkne 34 států Unie, nejvíce Kalifornie, Idaha, Colorada a Montany. Rozprodávány mají být jak velké plochy, tak malé části lesů u zabydlených míst. Na nákup se už připravuje řada zejména drobných farmářů a podnikatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhraní farmy a státního lesa v Utahu | Foto: Alexandr Pícha

Administrativa prezidenta George Bushe chce z prodané půdy získat za 5 let přes 800 miliónů dolarů na výstavbu škol a infrastruktury na americkém venkově. Tyto zdroje jsou už zahrnuty do Bushova návrhu rozpočtu na rok 2007.

Vládní plán však může v Kongresu narazit na odpor senátorů zejména z amerického západu. Nejostřeji ho kritizují ekologové a místní politici v Kalifornii, kde má být rozprodáno 350 čtverečních kilometrů lesů.

Argumentují tím, že krátkodobý výnos nemůže ospravedlnit dlouhodobé zájmy ochrany přírody. Zatím však nezískali podporu kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzenegera.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme