Americká vláda připustila existenci syndromu války v Zálivu

Americká vláda po 13 letech od první invaze do Iráku v roce 1991 oficiálně připustila existenci syndromu války v Perském zálivu. Představitelé administrativy uznali, že potíže veteránů, mezi něž patří bolesti kloubů, chronická únava a alergie, nejsou způsobeny jen stresem a psychologickými podmínkami, ale že vojáci řady zemí mohli být vystaveni působení neurotoxinů, mezi kterými mohly být také irácké nervové plyny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

námořní pěchota se přesunuje

námořní pěchota se přesunuje | Foto: US NAVY

Pro stovky veteránů je uznání možné existence syndromu války v Perském zálivu velkým vítězstvím a šancí, že se jejich potížemi a potížemi jejich dětí budou vědci dále zabývat. Americká vláda vynaloží v příštím roce na výzkum nemocí veteránů 15 milionů dolarů. Ve Spojených státech dále zřídí výzkumné centrum, které bude specializované na nemoci z Iráku.

Rozhodnutí americké vlády přišlo poté, co došli vědci po 13 letech k závěru, že řada zdravotních potíží souhrnně označovaných jako syndrom války v Perském zálivu není náhodná. Syndrom mohl způsobit vystavení nízkým dávkám nervového plynu sarinu, pesticidům nebo lékům, které měly vojáky před nervovými plyny chránit.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme