Americká vláda v Evropě jedná o podpoře protiraketového systému

Spojené státy se snaží přesvědčit své evropské spojence o užitečnosti národní protiraketové obrany. V Bruselu dnes kvůli tomu jedná delegace amerických diplomatů a vojenských expertů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká delegace přijela z Washingtonu do sídla NATO z iniciativy prezidenta Spojených států George Bushe. Americký prezident chce získat podporu pro svůj projekt národní protiraketové obrany, která v mnohém připomíná "hvězdné války" Ronalda Reagana. Bushova vláda hodlá v příštích letech protiraketovou obranu vybudovat navzdory protestům Ruska, které nesouhlasí se změnami klíčové dohody z roku 1972 mezi USA a tehdejším Sovětským svazem o zákazu vývoje a výroby protiraketových systémů. Smlouva známá pod zkratkou ABM je podle vojenských expertů v Rusku i v západní Evropě důležitou součástí procesu odzbrojování a jednostranné porušení dohody Spojenými státy by mohlo vyvolat nové závody ve zbrojení.

Washington si uvědomuje, že pro úspěch jeho projektu by bylo dobré získat evropské spojence, a proto s nimi dnes zahájil nové konzultace na půdě NATO.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme