Americká vláda v Evropě jedná o podpoře protiraketového systému

Spojené státy se snaží přesvědčit své evropské spojence o užitečnosti národní protiraketové obrany. V Bruselu dnes kvůli tomu jedná delegace amerických diplomatů a vojenských expertů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká delegace přijela z Washingtonu do sídla NATO z iniciativy prezidenta Spojených států George Bushe. Americký prezident chce získat podporu pro svůj projekt národní protiraketové obrany, která v mnohém připomíná "hvězdné války" Ronalda Reagana. Bushova vláda hodlá v příštích letech protiraketovou obranu vybudovat navzdory protestům Ruska, které nesouhlasí se změnami klíčové dohody z roku 1972 mezi USA a tehdejším Sovětským svazem o zákazu vývoje a výroby protiraketových systémů. Smlouva známá pod zkratkou ABM je podle vojenských expertů v Rusku i v západní Evropě důležitou součástí procesu odzbrojování a jednostranné porušení dohody Spojenými státy by mohlo vyvolat nové závody ve zbrojení.

Washington si uvědomuje, že pro úspěch jeho projektu by bylo dobré získat evropské spojence, a proto s nimi dnes zahájil nové konzultace na půdě NATO.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme