Americká vláda žaluje firmu BP za únik ropy v Mexickém zálivu
Britská společnost BP čelí žalobě americké vlády kvůli úniku ropy. Kromě ní ale ministerstvo spravedlnosti zažalovalo také 8 dalších společností, které se nějakým způsobem podílely na těžbě z vrtu, ze kterého po dubnové explozi unikly stovky milionů litrů ropy do Mexického zálivu.
Spojené státy podaly žalobu u federálního soudu v New Orleans na celkem devět společností, oznámil ministr spravedlnosti Eric Holder.
Kromě britské BP je mezi nimi i například Anadarko Petroleum nebo Transocean. Všechny podle žaloby porušily federální zákony, a způsobily tak nejrozsáhlejší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států.
Okolnosti provázející žalobu americké vlády, které čelí BP a další firmy kvůli úniku ropy, upřesnil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.
Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka, britská společnost BP byla v očích médií – především těch amerických - málem jediným viníkem. „Skoro se přitom zapomínalo na to, že vrtnou plošinu, na které došlo 20. dubna k explozi, si pronajímala od společnosti Transocean a jiné americké firmy se podílely na různých operacích spojených s těžbou,“ řekl.
Výše odškodného
Ministr spravedlnosti Holder nemluvil o žádné konkrétní částce, kterou chce vláda vysoudit. Podle zpravodaje se ale očekává, že to budou určitě miliardy, možná desítky miliard dolarů.
Připomněl, že vládní žaloba je jednou ze stovek dalších, které podaly soukromé osoby na BP a další firmy. „Všechny společnosti ale mají své právníky a budou se bránit, takže to bude trvat dlouho a bude to velmi složitý proces,“ dodal.
Odstraňování následků havárie
O pracích na odstraňování havárie se podle zpravodaje moc nemluví. „Jisté je, že se dostalo do moře obrovské množství ropy, ale přes často v médiích používané záběry to není tak, že by byla velká část pobřeží Mexického zálivu zamořená a bylo nutné ji nějak dál čistit,“ uvedl.
Debata, do jaké míry ovlivnila ropa v moři flóru a faunu je podle něj spíše odborná. „Vědci se často rozcházejí v tom, nakolik se dá na některé změny opravdu ukázat jako na výsledek úniku ropy,“ přiblížil Pohanka.