Americká vláda zastavila kontroverzní projekt ropovodu Keystone XL

Bílý dům zamítl kontroverzní projekt ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států. Potrubí mělo spojovat kanadská naleziště s terminály v Mexickém zálivu. Denně mělo dopravovat na 800 tisíc barelů ropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik aktivistů slavilo zastavení projektu Keystone XL před Bílým domem | Zdroj: Reuters

Po sedmileté bitvě ropných společností s ekology Bílý dům smetl ze stolu návrh, který počítal s vybudováním téměř dva tisíce kilometrů dlouhého potrubí z kanadské Alberty do americké Nebrasky.

Prezident Barack Obama rozhodnutí odůvodnil ohledy na americkou ekonomiku. Výstavba ropovodu by podle něj nepřinesla ani snížení cen pohonných hmot, nevytvořila dlouhodobá pracovní místa, ani nepřispěla k větší energetické nezávislosti Spojených států.

Američtí ekologové dlouhá léta upozorňovali na nedozírné škody, které by stavba způsobila životnímu prostředí. Republikánští prezidentští kandidáti naopak rozhodnutí Baracka Obamy odsoudili. Očekává se, že ho zastánci projektu budou rozporovat u soudu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme