Americká vláda zažalovala firmu Apple kvůli elektronickým knihám

Firma Apple a několik významných amerických vydavatelů čelí žalobě americké vlády kvůli údajné kartelové dohodě. Ta podle vlády USA zvýšila ceny elektronických knih. Obviněné společnosti ji měly uzavřít v době, kdy šel na trh veleúspěšný iPad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple

Apple | Zdroj: ČTK

Kromě Apple čelí žalobě velká nakladatelství Penguin a McMillan. Ministerstvo spravedlnosti obvinilo několik dalších, ale ty se s vládou dohodly na urovnání sporu. Podrobnosti o tom, co musely zaplatit a k čemu se zavázaly, nebyly zveřejněné.

Existují dva způsoby prodeje knih. Buď nakladatel prodává za velkoobchodní ceny a prodejce si pak sám rozhodne, jak vysokou marži si v maloobchodě připočítá. Nebo takzvaný agenturní, kde cenu určuje přímo nakladatel a prodejce dostává standardní částku, v tomto případě 30 procent z každého prodeje.

Firma Apple se měla spolu s nakladateli vydat tou druhou cestou, a podle obžaloby tak zákazníci zaplatili za zboží o mnoho milionů dolarů více, než museli. Protože tento model vnutili i zbytku trhu.

Tři nakladatelé se rozhodli pro mimosoudní vyrovnání. Dva další si ale stojí za svým a chtějí se bránit u soudu. Ono to totiž není tak černobílé, jak se na první pohled může zdát.

Na trhu s elektronickými knihami měl takřka monopolní postavení Amazon. Absurdně nízkými cenami lákal zákazníky na svoji vlastní čtečku a likvidoval menší firmy. Nápad dnes již zesnulého Steva Jobse, který mu umožnil na trh proniknout, tak naopak zvýšil konkurenci na trhu.

Nakladatelé sami říkají, že se dohodli. Což se dá vykládat jako kartel. Jenže pokud to soud zakáže, tak trh ovládnou velké firmy jako právě Amazon a Apple. Zákazník by tak po krátké cenové válce byl vydán na pospas těmto gigantům, bez možnosti volby.

Česko přebírá zahraniční modely

Český trh s elektronickými knihami je, dá se říct, stále ještě v plenkách. A vlastně přebírá zahraniční modely. To znamená, že u nás to funguje velmi obdobně. Ale neporušují se zákony tak jako ve Spojených státech.

Dalo by se říci, že čeští nakladatelé udávají jakousi doporučenou prodejní cenu a prodejci se ji ze zvyku drží. Nic jim ale nebrání v tom udělat si nějakou slevovou akci, aby nalákali zákazníky. Nicméně i Evropská komise vyšetřuje firmu Apple a čtyři nakladatele kvůli cenám elektronických knih.

Rozhodnutí amerického soudu může ovlivnit českého spotřebitele, který nakupuje na zahraničních portálech. Tam by mohlo dojít až k revoluční změně.

U evropského vyšetřování firmy zatím spolupracují a dá se tak očekávat spíše evoluční opatření. To by mohlo znamenat právě uvolnění celého systému, kdy prodejce získá trochu větší svobodu v určování cen, ale zajistí se, aby velké firmy nemohly likvidovat ty menší.

Vít Pohanka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme