Americká vláda zveřejnila jména nacistů, kterým USA poskytly azyl

Spojené státy se po druhé světové válce staly poklidným útočištěm nacistických prominentů. Dokonce využívaly i jejich služeb. Uvádí to 600 stránková zpráva amerického ministerstva spravedlnosti, ze které cituje deník New York Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vlajka

Americká vlajka | Foto: USMC

Amerika se hrdě označovala za bezpečné útočiště pro pronásledované. Přitom ale byla zároveň i úkrytem pro pronásledovatele. A jak na Rádiu Česko uvedl Stanislav Motl, který se nacistickou tematikou zabývá, není to žádná nová informace. Mezi zasvěcenými lidmi se o tom podle něj vědělo i v Evropě.

„Už od 80 let i oficiálně, protože první knihy na toto téma začaly v USA vznikat v roce 1887 či 1988,“ vysvětlil Motl, autor cyklu rozhlasových reportáží Stopy, fakta, tajemství Českého rozhlasu 2 - Praha. Zároveň ale upozornil, že pokud například člen SS v žádosti o azyl nepřiznal tuto skutečnost, byl deportován.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Stanislav Motl, autor cyklu rozhlasových reportáží Stopy, fakta, tajemství Českého rozhlasu 2 - Praha, který se nacistickou tematikou zabývá.

Ze zprávy vyplývá, že Amerika poskytovala azyl těm kolaborantům Hitlerova režimu, jejichž znalosti či schopnosti mohla využít. Šlo zejména o vědce či lidi z tajných služeb. Mezi dvacítkou Hitlerových spolupracovníků, kteří našli úkryt v USA, byl třeba vědec Arthur Rudolph, který se za války podílel na vyzbrojování hitlerovského Německa nebo špión Otto von Bolschwing.

„Jedna z nejznámějších postav programu Operation Paperclip, který spočíval v náboru vědců z nacistického Německa, je Wehrner von Braun. Byl konstruktérem smrtících raket, které likvidovaly lidi například v Cowentry v Británii. Ale on byl také tím člověkem, který zjednodušeně řečeno dostal Američany na Měsíc. Byl tvůrcem projektu Apollo,“ přiblížil.

O Mengelem Washington věděl

Ve dvacítce nejznámějších nacistů, o kterých zpráva píše, byl i Josef Mengele, který v Osvětimi prováděl nelidské experimenty na vězních. I o jeho přítomnosti na americké půdě podle Motla Washington věděl.

„Ale pravdou je, že když Mengele poprvé odešel z Osvětimi, měl sebou kufr dokumentů. Dostal se k Američanům, kteří ho pustili, on se vrátil přes frontu někam na východ a přišel s dalšími dokumenty,“ uvedl.

Některé hypotézy podle Motla tvrdí, že byl hodně daleko v oblastech jako je dnes například strategická genetika a podobně. „A že se mohl vykoupit ne tak, aby byl oficiálně krytý, ale aby měl za sebou určitý potenciál lidí, kteří ho včas informovali o tom, že mu hrozí zatčení. Pravdou je, že vždycky tu informaci dostal a včas zmizel,“ dodal.

Nacističtí zločinci jako špioni

New York Times soudí, že asi nejbolestivějším zjištěním je přístup k nacistickým přistěhovalcům ze strany CIA. Ta prý využívala nacisty uprchlé z Evropy jako špiony. Jako například von Braunschweiga. Podle Motla šlo o běžný jev a týkalo se to také některých lidí z bývalého Československa.

„Například bývalého zástupce velitele protipartizánské jednotky, která působila ve slovenských horách pod hlavičkou Abwehr. Ladislav Nižňanský, který byl u nás v 60. letech odsouzen k trestu smrti, byl využíván k prověřování uprchlíků v táborech a také monitoroval činnost takzvaných lovců nacistů,“ přiblížil.

Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme