Americká vojenská technika míří do Perského zálivu

Spojené Státy posunují laťku Saddámu Husajnovi co nejvýše. Trvají na tom, aby se nejen zbavil zbraní hromadného ničení, ale zároveň dokázal, že se změnil on sám. Jinak ho čeká sesazení silou spojeneckých vojsk a Američané by přivítali možný útěk Saddáma Husajna s rodinou do jiné země, jako řešení současné situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enterprise CVN-65

Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu ve spojených státech Miroslav Konvalina, na válečných plavidlech odplulo ze Spojených Států do Perského zálivu dalších osm tisíc příslušníků námořní pěchoty a námořnictva, připravuje se povolání až čtvrt milionu rezervistů.

Po setkání s hlavními válečnými poradci prezident Bush řekl, že výběr mezi válkou a mírem je na iráckém prezidentovi. Saddám Husajn musí odzbrojit, protože Američané vědí o jeho arzenálech. Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda musí zároveň dokázat, že se změnil. Nebo může zemi opustit.

Pokud se tak nestane Pentagon věří, že ho v připravované akci vojensky podpoří mnoho zemí Severoatlantické Aliance, které chápou, jak důležité je udržet tlak na režim Saddáma Husajna, aby přestal zatajovat zbraně hromadného ničení. Inspektorům dají Američané na práci v Iráku ještě několik týdnů.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Harrisova ústavu osm z deseti Američanů považuje za vyloučené, že irácký prezident Saddám Husajn bude plně spolupracovat s inspekčním týmem OSN. Více než polovina obyvatel, přesně 57 procent, si myslí, že logickým následkem bude americká intervence.

Důvěru ve správné rozhodnutí prezidenta George Bushe má podle průzkumu 61 procent z 2200 Američan, kteří v anketě odpovídali.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme