Americká vojenská zařízení omylem rozesílala vzorky účinného antraxu

Téměř tři desítky lidí skončily v péči amerických lékařů poté, co mohly přijít do kontaktu s nebezpečným antraxem. Smrtící látku omylem rozeslala americká armáda do devíti států a na základnu v Jižní Koreji. Vzorky byly stále aktivní a tedy životu nebezpečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie antraxu

Bakterie antraxu | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

O pochybení informoval Pentagon. Veřejnosti podle amerických úřadů riziko infekce nehrozilo.

Armáda k přepravě po Spojených státech a do Jižní Koreje použila běžného komerčního doručovatele. Podle mluvčího Pentagonu Steva Warrena ale byly zásilky zabezpečené.

Podle Josefa Krause z Centra pro bezpečnostní a strategická studia Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně to není úplně standardní postup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americká armáda omylem rozesílala vzorky účinného antraxu. Mluvil o tom Josef Kraus z Centra pro bezpečnostní a strategická studia FSS MU

„Myslím, že to byl lapsus než zásadní systémová chyba. Americká armáda disponuje docela dobrou infrastrukturou k tomu, aby podobné materiály dokázala dopravit na cílové místo bezpečně a bez rizika jakéhokoli kontaminace,“ řekl Českému rozhlasu Kraus.

Mluvčí Pentagonu Warren také potvrdil, že vzorky byly poslány do devíti amerických států, jeden i na americkou základnu v Jižní Koreji. Jeden byl zaslán také do soukromé laboratoře v Marylandu. Vzorky už prý byly zničeny.

Představitel ministerstva obrany prohlásil, že vzorky měly být odeslány k vědeckým účelům v neaktivním stavu.

26 pracovníků pod lékařským dohledem

Celkem 26 armádních pracovníků, kteří mohli přijít s antraxem do kontaktu, je teď pod dohledem lékařů. Dostávají antibiotika a procházejí různými testy. Podle Pentagonu jim nehrozí nebezpečí, nikdo z nich prý nevykazuje příznaky nákazy a lékařský dozor je pouze preventivním opatřením.

„Zprávy o chybě americké armády způsobuje nejen ve Spojených státech bouřlivé reakce. Kauzy jsou doslova plná americká média,“ popisuje redaktorka Českého rozhlasu Pavlína Nečásková a dodává:

Antrax je infekční onemocnění, které může být použité jako biologická zbraň. Člověka může zasáhnout ve třech různých oblastech. Vyvolává plicní, střevní nebo kožní problémy. Pokud lékař včas neurčí diagnózu, končí všechny tři onemocnění smrtí.

„Různé komentáře se samozřejmě objevují také na sociálních sítích. Všichni čekají na další oficiální stanovisko amerického Centra pro řízení nemocí, protože to bude s pomocí Pentagonu celý případ detailně vyšetřovat.“

Podobný případ se už jednou v americké armádě stal a shodou okolností i ve stejné laboratoři. Před třemi lety se zaměstnancům ztratila lahev s nervovým plynem. Laboratoř ihned poté zavřeli, lahev se ale později našla. Nikomu se nic nestalo.

Ve Spojených státech zemřelo v roce 2001 po rozesílání antraxových dopisů pět lidí.

Loni se v USA zhruba 90 vědců nedopatřením nakazilo antraxem kvůli tomu, že bakterie, které toto onemocnění vyvolávají, byly považovány za mrtvé. Později se ale ukázalo, že byly v aktivním stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americká armáda poslala živé vzorky antraxu laboratořím v devíti amerických státech, a také do Jižní Koreje. Více od Milana Slezáka

Podle Josefa Krause z Centra pro bezpečnostní a strategická studia je ale dobré mít podobné látky kvůli výzkumu:

„V momentě, kdy hrozí reálné nebezpečí nějakého biologického útoku pomocí těchto látek, a že bylo před zhruba 15 lety naplněno, tak je dobré mít co nejvíce informací o tom, jak konkrétní bakterie nebo chemická sloučenina funguje, jak je možné proti ní bojovat a jak co nejvíce snížit následky na obětech útoku.“

Milan Slezák, Pavlína Nečásková, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme