Americká vojska jsou už na dosah Bagdádu

Koaliční síly zaznamenaly výrazný posun ve svém tažení na Bagdád. Americké jednotky prolomily iráckou obranu a postoupily na třicet kilometrů k metropoli. Překročily tak pomyslnou červenou linii, za níž je údajně Saddám Husajn připraven použít chemické zbraně. Třetí divize americké pěchoty překročila řeku Eufrat a blíží se k Bagdádu stejně jako námořní pěchota, která postupuje od jihovýchodu údolím řeky Tigris. Spojenci hovoří o největším úspěchu za celou invazi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják v Iráku

americký voják v Iráku | Zdroj: ČTK

Koaliční vedení označuje dnešní den za velmi úspěšný ze dvou důvodů: prvním je, že americká pěchota vytlačila jednotky irácké Republikánské gardy z města Karbalá a obklíčila jej. Další jednotky pak pokračovaly v postupu. Dnes v průběhu dne překročily řeku Eufrat a ocitly se tak - podle agentury Reuters - pouhých třicet kilometrů od Bagdádu, za obraznou červenou linií, která podle iráckého velení vyznačuje přímou obrannou linii města.

Na jihovýchodě se pak americké námořní pěchotě podařilo zajistit poslední klíčový bod pro postup na Bagdád - jeden z mostů přes řeku Tigris u města Kút na hlavní přístupové cestě z jihovýchodu. Kút, který leží 170 kilometrů od hlavního města, byl přes noc bombardován a tamní divize elitní irácké Republikánské gardy už údajně nepředstavuje reálného protivníka.

Zatím není jasné, zda koaliční vojáci do města vstoupí. V několika předchozích případech u středisek možného odporu zanechali pouze nepočetné oddíly. Iráčané později z takových míst napadali jejich zásobovací konvoje.

Někteří zpravodajové už hovoří o začátku bagdádské ofenzívy. Skeptikové však upozorňují, že před koaličními jednotkami teprve stojí jádro obrany Bagdádu - hlavní uskupení jednotek Republikánské gardy.

Arabští vojenští analytici v hodnostech brigádních generálů a generálporučíků zpochybňují, že by spojenci zničili divizi Republikánské gardy u města Kút. Uvádějí také, že v okolí Bagdádu nejsou žádné velké jednotky těchto elitních gard - ty jsou údajně uvnitř hlavního města. Jednotky v okolí metropole jsou podle nich pouze průzkumné oddíly, které mají hlavní jednotky varovat a informovat je o síle a počtech nepřátelských jednotek.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Nad středním Irákem shozena nová kazetová bomba

Spojenci pokračují také v letecké ofenzívě. Americké bombardéry B-52 otestovaly nové tříštivé pumy s přesným naváděním. Šest takových kazet dopadlo na kolonu iráckých tanků určených k obraně Bagdádu.

Kazetová puma se těsně před dopadem rozpadne na stovky menších náloží. Následný zásah je pak účinnější než jediný velký výbuch.

Naposledy použitá bomba tohoto typu z války v Zálivu v roce 1991 dokázala vybombardovat plochu o velikosti 350 fotbalových hřišť. Vážila půl tuny a rozpadla se na 200 menších částí.

Ani dnes se ale americké letectvo nevyhnulo tragickým chybám či omylům. V Bagdádu bylo zasaženo několik dalších civilních cílů. Kromě porodnice Červeného půlměsíce útokem utrpělo výstaviště a další nevojenské objekty. Smrt několika lidí a zranění nejméně 25 dalších potvrdil kromě nemocničních zdrojů i zpravodaj agentury Reuters.

Podle tvrzení irácké strany zahynulo za posledních 24 hodin při bombardování měst čtyřiadvacet Iráčanů a téměř 200 jich bylo zraněno. Prohlásil to irácký ministr informací Saíb Sahháf. Nová vlna intenzivního bombardování zasáhla navečer Bagdád. Z různých míst tam stoupala do vzduchu oblaka dýmu.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme