Americká základna poskytuje výcvik části afghánských policistů

Pro budoucnost Afghánistánu je schopná armáda a policie podmínkou bytí a nebytí. Afghánské ozbrojené složky vznikají pomalu a s nemalými obtížemi, teď je policistů 130 tisíc. Jejich výcvikový tábor v neklidné provincii Kandahár navštívila redaktorka Rádia Česko Magdaléna Trusinová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Camp Nathan Smith

Základna Camp Nathan Smith | Foto: Magdaléna Trusinová

Během příštího roku se bezpečnostní síly rozrostou o dalších 47 tisíc mužů. V tuto chvíli se různých školení a výcvikových kurzů účastní 8 tisíc Afghánců. Na výcviku těch dalších se bude zakrátko podílet i skupinka nových instruktorů, kteří se vyškolili na základně Camp Nathan Smith u města Kandahár ve stejnojmenné provincii.

„Tihle chlapíci dělají, co je v jejich silách. Mají chuť učit se nové věci a dělají to na jedničku,“ říká jeden ze školitelů, finský policista Matti Kiuru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na základně Camp Nathan Smith v Afghánistánu natáčela redaktorka Magdalena Trusinová

Kandahár patří mezi nejproblematičtější provincie v Afghánistánu, západní vojáci v něm působí až od roku 2006. Základna Camp Nathan Smith je na výcvik afghánských vojáků a policistů dobře vybavená.

„Jsme schopni ubytovat 50 až 70 studentů zároveň a máme sály, kde může probíhat výuka až pro 150 lidí najednou,“ vysvětluje mluvčí základny Douglas Eliot.

Na základně se také budou pořádat vzdělávací kurzy pro ženy, začnou už v září. Tato školení si ale vyžadují zvláštní podmínky a vybavení.

„Ženy musí mít oddělený prostor, což na naší základně není problém. Máme tu 3 oddělené prostory a jeden z nich teď upravujeme pro účastnice školení. Budeme tam moct ubytovat 16 žen a také 2 instruktorky. Podmínky pro tréninkové programy pro ženy jsou jasné: oddělený prostor bez mužů a to zde můžeme zaručit,“ potvrzuje Eliot.

Je to služba zemi, vidí to tak i rodiny

Jednoho z těch, kdo bude zanedlouho školit nové policisty, jsem se zeptala, jestli počítá s tím, že se kvůli své práci může stát terčem Talibanu. Za poslední 2 roky přišlo o život 2800 afghánských policistů. Přes svůj relativně nízký věk si je Hašmatúlah Ajúbí dobře vědom nebezpečí, která mu hrozí.

„Chodíme tady do kurzů a chceme cvičit nové policisty. Víte, Tálibové zabili mé bratrance. Nechci se mstít, chci něčím přispět k rozvoji své země, hlavně k posílení bezpečnosti, a počítám s tím, že mě to může stát život,“ říká.

Rodina Hašmatúlaha Ajúbího je s jeho záměrem srozuměná a nic nenamítá – vlastně právě naopak. A to je v tradičních společenstvích, jaká v paštúnské provincii Kandahár převládají, velmi důležité.

„Moje rodina mi rozhodně nevyčítá, že jsem vstoupil do policie. Naopak – jsou hrdí na to, že sloužím zemi a afghánským lidem,“ tvrdí.

Hašmatúlah Ajúbí chodil 12 let do školy, což znamená, že dokončil i střední školu. „Po maturitě jsem se přihlásil u AMP, tedy u afghánské policie. Chtěl jsem se stát policejním důstojníkem.“

Krátká doba se musí využít efektivně

Výcvik policistů probíhá v pětitýdenních cyklech, které na sebe různě navazují. S výcvikem západních policistů se nedá srovnávat, ale může být alespoň v něčem podobný.

„Tady na základně u města Kandahár už jsem na různých školeních a trénincích strávil 2 roky,“ vypráví jeden ze starších Afghánců.

Kiuru přiznává, že délka výcviku není ideální: „Teď se podíváme na pár prezentací. Ti, které teď vidíte sedět v této třídě, budou sami školit budoucí policisty. Musí se tedy umět prezentovat, musí umět učit, vysvětlovat a my je to máme naučit za pět a půl týdne. Není to moc, já vím. Ti co se chtějí stát učitelem ve škole, musí studovat pět let, ale tady to musíme udělat jinak, co nejrychleji a co nejefektivněji.“

Výsledky jeho práce hovoří za něj. Během posledního dne si jednotliví policisté nachystali prezentace na různá témata týkající se policie.

Podle Hašmatúlaha Ajúbího je pro afghánskou policii výcvik velmi důležitý: „Bylo by skvělé, kdyby podobnými školeními, jaké teď absolvuji já, prošla většina Afghánců. Tréninky z nich udělají profesionály. Jenže do roku 2014, kdy se mají zahraniční vojáci stáhnout z Afghánistánu, projde školeními jen 15 procent afghánských policistů.“

Právě proto se rozhodl, že projde tréninkem a sám bude školit další policisty, i když nemá žádné pedagogické zkušenosti. Jeho starší kolega už naopak vyučoval:

„Pracoval jsem 2 a půl roku jako učitel, takže jsem stihl nasbírat nějaké zkušenosti. U policie jsem už více než 30 let. Ještě nevím, kde budu po skončení kurzu pracovat, ve které provincii, ale moc mi na tom nesejde. Jsem tady, abych sloužil své zemi, a půjdu, kam mě vláda pošle.“

Role policie je v Afghánistánu mimořádně důležitá. Například v provincii Bámján, kterou spojenci jako první vrátili pod místní správu, afghánská armáda vůbec nemá vlastní jednotky. Velení proto od novozélandských vojáků působících v regionu převzala právě policie.

Lucie Maňourová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme