Americká zpráva kritizuje Čínu za lidská práva, k Iráku je shovívavá

Spojené státy omluvily v pravidelné zprávě o stavu lidských práv ve světě situaci v Iráku. Za jejich porušování ale naopak ostře kritizovaly Čínu, kterou přiřadily spolu s Kubou, Barmou, Íránem, Zimbabwe, Severní Koreou a Běloruskem k sedmičce států s nejhorším hodnocením. Peking proti americké zprávě protestuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům na jaře

Bílý dům na jaře | Foto: Miroslav Konvalina

V pravidelné zprávě, kterou od roku 1977 vydává americké ministerstvo zahraničí, USA uvedly, že situaci v Iráku "silně poznamenává" povstání a terorismus, protože postihuje všechny aspekty každodenního života.

"Trvající povstání spolu s náboženským a kriminálním násilím silně postihují chování vlády v oblasti dodržování lidských práv," uvádí se ve zprávě za rok 2005. Dokument připomíná, že se množí zprávy o politicky motivovaném zabíjení.

Zpráva se zabývá stavem lidských zpráv ve všech členských státech OSN až na Spojené státy. Asistent šéfky americké diplomacie Barry Lowenkron vyzývá země světa, aby samy zhodnotily situaci v USA. Tvrdí, že by bylo kontraproduktivní, kdyby americká vláda vytvářela zprávu sama o sobě.

Dodržování lidských práv v Číně věnuje zpráva 35.000 slov se závěrem, že situace je stále "špatná a vláda se dopouští četných a vážných přehmatů". Podle zprávy čínské úřady přijaly opatření k přísnější kontrole sdělovacích prostředků, potlačují právo na protest, a to i násilím s pomocí bezpečnostních sil.

Peking reagoval na zařazení na "černou listinu" vlastní zprávou. V ní upozorňuje na různé případy porušování lidských práv ve Spojených státech od rasové diskriminace po rozbujelou zločinnost, ale také zadržování iráckých novinářů americkými vojáky v Iráku či zneužívání vězňů v irácké káznici Abú Ghrajb a na americké základně Guantánamo na Kubě.

V pasáži věnované České republice se konstatuje, že vláda všeobecně respektuje a chrání lidská práva občanů, i když přetrvává příležitostné násilí a použití nepřiměřené síly ze strany policie. Aniž by zpráva zaujímala stanovisko, připomíná v této souvislosti policejní zákrok na loňském koncertu CzechTek, při němž policie podle řady nevládních organizací a pozorovatelů použila nepřiměřenou sílu.

Dokument se kriticky zmiňuje také o zdlouhavém předběžném soudním řízení, všeobecné korupci na všech úrovních státní správy, o násilí a diskriminaci žen, dětí a romské menšiny a o obchodování s lidmi. Podobné výtky vznáší zpráva také proti Slovensku. Navíc zpráva upozorňuje, že Slovensko uplatňuje omezení v oblasti náboženského vyznání.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme