Americké armádní letouny jsou plné falešných čínských součástek, odhalila kontrola

Američtí senátoři se zděšením zjistili, že čínské padělky se dostaly už i do armádních stíhaček nebo vrtulníků. Odhalila to kontrola, jejíž výsledky dostali ve zprávě senátoři. Zpráva odhaduje, že asi 15 procent všech součástek je falešných. Celkově se komisi podařilo odhalit asi milion podezřelých součástek. 70 procent z nich má původ v Číně. Na druhém a třetím místě se pak umístily Spojené království a Kanada.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhačka F/A 18 Hornet

Stíhačka F/A 18 Hornet | Foto: Robert Mikoláš

Podle zprávy je viníků celá řada. Samozřejmě že terčem kritiky je i Čína, která podle senátorů nedostatečně bojuje proti padělkům. Ale hlavní příčina je patrně přímo ve Spojených státech.

Před zvláštním vyšetřováním bylo nahlášeno jen 217 případů falešných součástek. To znamená, že se tím nikdo moc nezabýval. A když už nějaké problémy vznikly, tak Pentagon dodavatelům hradil veškeré škody. Ti pak neměli motivaci si součástky prověřovat.

Jednou z příčin mohou být také škrty v rozpočtu. Tím, že Pentagon je nucen ušetřit 500 miliard v příštích deseti letech a možná ho čeká úspora ještě dalších 500 miliard, tak u zakázek rozhoduje cena. A falešné součástky jsou levnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínské padělky se dostaly i do stíhaček nebo vrtulníků americké armády. Podrobnosti zjišťoval Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Jejich použití však podle vyšetřovatelů může ohrozit bezpečnost amerických vojáků. Elektronika je dnes v armádě totiž všudypřítomná. A falešné součástky se našly téměř ve všem, od přístrojů pro noční vidění až po antirakety, které mají chránit před nepřátelským útokem. Pokud by některá ze součástek selhala, tak to může ohrozit lidské životy.

Falešné ale nemusí znamenat nekvalitní. I když existuje zvýšené riziko, zpráva neuvádí jediný příklad, že by padělaná součástka ohrozila bojeschopnost nebo lidské životy.

Podle odborníků je mnohem větším bezpečnostním rizikem fakt, že se vůbec součástky pro americkou armádu vyrábějí v Číně. Ta samozřejmě nemá zájem na tom, aby protivníkovy zbraně byly co nejkvalitnější, a spekuluje se i o tom, že díky čínské elektronice získává přístup k citlivým informacím.

Čína odmítla vydat víza americkým zákonodárcům, kteří chtěli přijet vyjednávat o problému s čínskými společnostmi. Respektive si kladla podmínku, že u jednání budou přítomní i její představitele, což senát odmítl.

Nicméně jinak se Čína snaží proti padělkům bojovat. Padají za to i vysoké tresty. Ale to je boj s větrnými mlýny.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme