Americké autority varují před oslavami smrti. Včetně bin Ládina

Je správné oslavovat smrt Usámy bin Ládina zpěvem v ulicích nebo dokonce přípitky šampaňským? Američané v tom nejsou zajedno. Washington i New York zažily spontánní pouliční projevy radosti, která se postupně rozšířila i do jiných amerických měst. Některé respektované osobnosti ale zdvihají varovný prst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané oslavují před Bílým domem zprávu o smrti Usámy bin Ládina

Američané oslavují před Bílým domem zprávu o smrti Usámy bin Ládina | Zdroj: Reuters

„Všichni se myslím shodneme, že dnešek je dobrým dnem pro Ameriku,“ prohlásil střízlivě prezident Obama den po smrti Usámy bin Ládina. Někteří lidé na třídě Pensylvania Avenue před Bílým domem však dávali najevo radost hodně hlasitě a viditelně.

Do omrzení se skandovalo USA, USA. Na Ground Zero v New Yorku se navíc zpívalo: „Bože žehnej Americe, mému sladkému domovu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka zjišťoval vhodnost oslav smrti Usámy bin Ládina

Za nějakou dobu se podobné scény odehrávaly i na sportovních stadionech při utkáních po celé Americe. V některých restauracích dokonce nabízeli den po zveřejnění zprávy zadarmo přípitky šampaňským.

Jeden z nejvlivnějších židovských představitelů v zemi, rabín Národní synagogy ve Washingtonu Shmuel Herzfeld, se v rozhovoru pro stanici NPR vyjádřil o nevhodnosti takového počínání: „Z pohledu naší víry existuje v takové situaci sice jemný ale velmi významný rozdíl mezi radostí a vděkem. Radovat se je nevhodné. Být vděčný ano.“

Ve velmi podobném duchu se vyjadřují také katoličtí představitelé. Arsanal Iftikhar, sám muslim a právník specializující na lidská práva, měl na vlnách NPR pro pouliční oslavy větší pochopení.

„Neměli bychom asi na ulicích přímo tancovat Makarenu, nebo něco podobného,“ říká s tím, že mnoho lidí cítí úlevu a projevy radosti jsou v takové situaci normální. A tak to prý cítí i muslimové.

Usáma bin Ládin sice přímo organizoval nebo inspiroval nejhorší teroristické útoky v dějinách Ameriky. Ale celkově při atentátech Al-Káidy zaštiťující se islámem umírá nejvíce samotných muslimů.

A v téhle souvislosti připomíná americký muslim Arsanal Iftikhar citát spisovatele Marka Twaina, který je pro takovou situaci jako šitý na míru:

„Nikdy jsem nikomu nepřál smrt. Ale některé nekrology jsem četl s velkým potěšením.“

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme