Americké bezpilotní letouny nad Pákistánem ohrožuje počítačový virus

Vztahy mezi Spojenými státy a Pákistánem jsou už řadu měsíců velmi napjaté. Pákistánu kromě jiných věcí vadí i útoky amerických bezpilotních letounů, které na pákistánském území likvidují ozbrojené radikály - ale někdy také civilisty. Americká bezpilotní letadla zaútočila dvakrát i dnes, ohrožuje je ale počítačový virus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpilotní průzkumný letoun

bezpilotní průzkumný letoun | Foto: US Army

Podle Američanů byl zabit vysoce postavený muž sítě Hakání, příbuzný a poradce jejího vůdce. Hakání je zřejmě nejvýkonnější silou, která v Afghánistánu bojuje proti Američanům a jejich spojencům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O operacích amerických bezpilotních letounů nad Pákistánem mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Zajímavé je, že nositel Nobelovy ceny míru, americký prezident Barack Obama dává souhlas k podobným útokům mnohem častěji než jeho předchůdce George Bush, kritizovaný pro své válečnické sklony. Dalším faktem je, že Pákistán tyto nálety navenek kritizuje, ale ve skutečnosti k nim dává tichý souhlas,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Bezpilotní letadla, jaká Američané použili i k dnešním útokům, se v předchozích dnech dostala do zpráv kvůli úplně jiné věci, počítačovému viru, který napadl jejich řídící systém.

„K odstranění viru bude údajně zapotřebí smazat harddisky. Virus prý ale není nebezpečný, neomezuje bojové ani letecké schopnosti letounů. Je ale nepříjemné, že umožňuje někomu v pozadí, aby si mohl přečíst informace, které bezpilotní letouny získávají,“ vysvětluje Slezák.

Nejznámějším typem amerického bezpilotního letadla je Predátor, který je dlouhý přes osm metrů, vysoký přes dva metry. Prázdný váží půl tuny, doletí do výše 7,5 kilometru. Radiolokátor na jeho palubě dokáže ze vzdálenosti až deseti kilometrů určit v pásu širokém osm kilometrů předměty velké 30 centimetrů.

Milan Slezák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme