Americké bombardéry se v pátek neobjevily

Po pěti nocích a dnech intenzivního bombardování v pátek zažil Afghánistán klid. Americká a britská armáda respektovala, že je hlavní den muslimských modliteb. Místní obchody ale zůstaly uzavřené jako každý pátek a ulice byly prakticky vylidněné. Ve večerních hodinách byla v Kábulu přerušena dodávka elektrického proudu, což v posledních dnech předznamenávalo americké útoky. Podle očitých svědků, citovaných agenturou Reuters, po půlnoci městem otřáslo šest silných výbuchů. Britské ministerstvo obrany v pátek naznačilo, že útoky by o víkendu mohly být zdrženlivější. Podle Talibanu zahynulo v uplynulých dnech asi 300 lidí - tyto údaje ale nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intenzita leteckých úderů v Aghánistánu by se mohla o víkendu výrazně snížit. Naznačil to britský tajemník ministerstva obrany Lewis Moonie. Důvodem je sobotní muslimský svátek. Západní spojenci jsou si velmi dobře vědomi náboženského významu následujících dní, a budou to při akcích brát v potaz, uvedl britský představitel v souvislosti se svátkem připomínajícím Nanebevstoupení proroka Mohameda.

Předseda sboru náčelníků štábů USA Richard Myers uvedl, že Američané v pátek zastavili bombardování přinejmenším některých afghánských cílů, neboť pátek je svatý den muslimů.

Uzbekistán poskytne Spojeným státům v boji proti terorismu jednu ze svých leteckých základen především pro humanitární účely. Jak uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher, obě země se také dohodly na potřebě konzultovat odpovídající kroky v případě přímého ohrožení bezpečnosti nebo územní celistvosti Uzbekistánu. Společné prohlášení následuje po podepsání dohody mezi Taškentem a Washingtonem 7. října, která předpokládala využívání uzbeckých vojenských základen americkou armádou pouze pro humanitární nebo záchranné operace.

Vojenské informační zdroje v tádžickém Dušanbe tvrdí, že pozemní operace Spojených států a jejich spojenců v Afghánistánu může začít už počátkem příštího týdne. Tedy hned poté, co speciální jednotky dopraví bojové dopravní vrtulníky. Pozemní přeprava zvláštních sil Spojených států a jejich spojenců by prý byla problematická. Ani doprava vojáků letadly prakticky nepřipadá v úvahu, domnívají se vojenští experti v Dušanbe, protože téměř všechna afghánská letiště jsou zničena nebo nemají odpovídající parametry. Speciální jednotky by se měly do Afghánistánu dostat přes Pákistán, kde už je předvoj amerických zvláštních oddílů, poznamenává s odvoláním na informační zdroje v Dušanbe agentura Interfax. Nevylučuje ani přesun části amerických sil z Kosova a Bosny. Odhady o množství nasazených vojáků se v případě pozemní akce pohybují kolem 20 tisíc mužů, soudí ruští a tádžičtí experti.

Bojovníci afghánské Severní aliance by měli podle amerického ministra obrany zahájit ofenzívu proti těm oblastem ovládaným Talibanem, kde spojenecké bombardování narušilo obranné pozice vládnoucího hnutí. Donald Rumsfeld upřesnil, že nemá na mysli americké pozemní síly, ale Severní alianci, sdružující odpůrce afghánského režimu a teroristické organizace Al-Káida.

Opoziční Severní aliance je ochotna dělit se v posttalibanovském Afghánistánu o moc s jinými politickými strukturami země. Vyplývá to z pátečního prohlášení afghánské opozice. Jak hlásí spolupracovník Radiožurnálu v Afghánistánu Jaromír Štětina, toto zásadní rozhodnutí navazuje na čtvrteční jednání představitele mezinárodně uznávaného prezidenta Rabbáního ve Washingtonu. Bylo dosaženo dohody, že Severní aliance nevstoupí do Kábulu dříve, než bude vytvořen posttalibanský zákonodárný sbor země. Komise vytvořená na nedávné konferenci v Římě má za úkol co nejrychleji konstituovat tzv. Radu národní jednoty, v níž budou proporcionálně zastoupeny všechny afghánské národnosti. Tato Rada vypracuje mechanismus, jak vytvořit skutečný budoucí parlament Afghánistánu. Severní aliance si přitom vyhrazuje výjimku pro případ, že by v zemi nastal naprostý chaos. Pak bude jmenovat prozatímní vládu přímo Rada národní jednoty.

Petr Voldán, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme