Americké bomby zabily několik bossů Talibanu a Al-Kajdy

Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se vláda nad Afghánistánem dále vymyká z rukou. Několik vedoucích představitelů Talibanu a teroristické organizace Al-Kajdá bylo podle Pentagonu zabito při americkém bombardování domů v Kábulu a Kandaháru. Mluvčí Pentagonu Victoria Clarková ale nemohla potvrdit, zda jsou mezi mrtvými také americké terče číslo jedna, tedy terorista Usáma bin Ládin a duchovní vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar. Mezitím Pákistán zpřísnil ostrahu své hranice s Afghánistánem. Obává se totiž, že pokud Ládin zůstal naživu, pokusí se ze země utéct.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Kábulu

ulice Kábulu | Zdroj: ČTK

Američané hodlají vyslat do Afghánistánu speciální komanda, která by měla pročesávat jeskyně a horské oblasti ve snaze Usámu bin Ládina dopadnout. Prezident Spojených států George Bush prohlásil, že americké jednotky zahájily na vůdce Al-Káidy hon. Viceprezident Dick Cheney pro televizi CBS uvedl, že bin Ládin má po dramatickém postupu Severní aliance stále méně možností. Spojené státy již dříve vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu pět miliónů dolarů.

Afghánská agentura AIP předtím uvedla, že nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar je stále ve své baště Kandaháru a velí svým jednotkám. Údajně se skrývá na bezpečném místě a není zraněný. Situace v samotném městě je ale nejasná. Taliban tvrdí, že jej ovládá. Protitalibanská Severní aliance naopak prohlašuje, že v Kandaháru vládne chaos. Tamní kmenový velitel tvrdí, že Taliban kolem své poslední bašty vytvořil obranné linie. Paštunské kmeny, které povstaly na jihu Afghánistánu proti Talibanu, varovaly Severní spojenectví, aby do města nevstupovalo. Do Kandaháru údajně vyrazí delegace kmenových vůdců, která by měla jednat o kapitulaci Talibanu.

Také katarská televize Al-Džazíra ještě před prohlášením Pentagonu uvedla, že Usáma bin Ládin i mulla Umar jsou stále v Afghánistánu a těší se dobrému zdraví. Mluvčí Talibanu dnes pro Afghánskou islámskou agenturu řekl, že se Spojeným státům nikdy nepodaří dostat Usámu bin Ládina živého. Je prý rozhodnut raději zvolit smrt, než aby se nechal zajmout nepřáteli. Mluvčí také popřel zprávy údajně se šířící z USA, podle nichž byl bin Ládin uvězněn. Rovněž informace o tom, že se hledaný islámský radikál, spojovaný s teroristickými útoky z 11. září, pokouší uprchnout do Pákistánu, označil za spekulace.

Podle některých zdrojů trvá nebezpečí, že si Al-Kajdá snaží obstarat zbraně hromadného ničení. Jak televizní stanici CNN řekl bývalý vrchní zbrojní inspektor OSN Richard Butler, nejsilnější podezření panuje u jaderných zbraní. "Mimojiné jsme se dozvěděli, že pákistánští vědci z řad náboženských fundamentalistů, překročili afghánskou hranici, aby teroristům v jejich úsilí pomohli. To je strašná zpráva. Pozitivní je, že nemáme důkazy o tom, že by Al-Kajdá získala vyrobenou kufříkovou bombu, která mohla být zcizena v zemích bývalého Sovětského svazu," tvrdí Richard Butler.

V jednom z kábulských domů, používaných ještě nedávno organizací Al-Káida, byly nalezeny dokumenty s návodem k výrobě jaderné bomby. Ohořelé papíry našel reportér britského deníku The Times. Poznámky napsané arabsky, německy, anglicky a urdsky podrobně popisují odpalování náloží a termonukleární reakci. Nalezeny byly také manuály pilotování letadel, navigační pomůcky a letecké mapy.

V Kábulu má vládnout do sestavení nové afghánské vlády vojenská rada. Opoziční Severní spojenectví nehodlá ustavit přechodnou vládu v Afghánistánu, ale bude prostřednictvím vojenské rady vládnout hlavnímu městu Kábulu, dokud nedojde k dohodě o vytvoření kabinetu se širším zastoupením. V čele vysoké vojenské rady bude do vytvoření vlády ministr obrany Severního spojenectví, generál Fahím Chán, uvedl mluvčí Severního spojenectví. Podle něj by ale přítomnost opozičních sil neměla být považována za způsob, kterým chce Severní aliance znovu získat moc. Rada už údajně vyzvala zástupce různých afghánských skupin k tomu, aby přijeli do Kábulu a vytvořili brzy novou vládu.

V New Yorku zase Rada bezpečnosti OSN dokončuje rezoluci o politickém uspořádání celého Afghánistánu. OSN hodlá pomoci s vytvořením multietnické vlády a s vysláním mnohanárodních jednotek. Ty by zajistily bezpečnost v konfliktem zmítané zemi. Rezoluce rady bezpečnosti OSN vyjadřuje podporu vytvoření mezinárodních bezpečnostních jednotek, které by sice OSN schválila, ale nebyla by jejich organizátorem. Podle diplomatů by bezpečnostní jednotky v Afghánistánu tvořili nejdříve britští a američtí vojáci, kteří už v oblasti jsou. Připojili by se k nim zřejmě vojáci z Austrálie, Francie, Německa Turecka, Bangladéše a Jordánska. OSN by měla podle rezoluce hrát klíčovou roli v podpoře úsilí afghánského lidu při vytvoření nové multietnické prozatímní vlády. Do Pákistánu mezitím dorazil zvláštní vyslanec Spojených států James Dobbins, který bude jednat o sestavení afghánské vlády.

Konference o budoucím uspořádání Afghánistánu by se měla během několika málo dní sejít v hlavním městě Spojených arabských emirátů. Konference je součástí pětibodové rezoluce OSN a podle některých pozorovatelů by měla začít příští středu. Spojené arabské emiráty uvedly, po organizační stránce jsou schopny zahájit jednání kdykoli. Hlavní město SAE bude hostit zástupce všech afghánských politických stran kromě Talibanu, představitele muslimských zemí, Spojených států a Ruska. Pákistánští diplomaté požadují, aby nová kábulská vláda byla ustavena co nejdříve.

Talibanský vůdce Muhammad Umar dnes pro stanici BBC uvedl, že s budoucí afghánskou vládou, kterou označil za fašistickou, v žádném případě nehodlá spolupracovat a pohrozil, že Taliban má vypracovaný plán na zničení Ameriky, který s pomocí Alláha bude realizován v krátké době.

Do afghánské metropole už přijel i mezinárodně uznávaný prezident Rabbání. V tádžickém Dušanbe to potvrdil zástupce afghánského velvyslanectví. Prezident, který se do Kábulu vypravil ze své rezidence na severu Afghánistánu, vyjádřil odhodlání přispět k co nejrychlejšímu ustanovení přechodné vlády. Ta by měla, jak Rabbání uvedl, reprezentovat všechny národností a etnické skupiny i náboženská a politická uskupení v zemi - s výjimkou Talibanu. Afghánský diplomat v Dušanbe prohlásil, že Severní spojenectví ovládá už okolo 70 procent afghánského území. Podle něj teď vojska opozičních velitelů svádějí tvrdé boje se silami Talibanu na východních předměstích Kandaháru. Jak uvedl, bojovníci Talibanu využívají civilní obyvatelstvo jako živé štíty. Vojenští experti Severního spojenectví v Dušanbe tvrdí, že se Taliban po opuštění Kábulu a dalších měst chystá na partyzánskou válku.

Osm humanitárních pracovníků vězněných Talibanem je na svobodě. Skupina zajatců byla údajně osvobozena během vojenské operace amerických jednotek. Dvě Američanky, čtyři Němci a dva Australané už dorazili na vojenskou základnu v Islámábádu. Teď je čeká cesta na velvyslanectví. Taliban uvěznil tyto humanitární pracovníky v srpnu kvůli šíření křesťanství a při ústupu z Kábulu v úterý v noci je vzal s sebou. Hrozil jim trest smrti.

Humanitární pracovníci považují své vysvobození za zázrak. Jak řekl zpravodajské stanici CNN jeden ze zachráněných - Georg Taubmann, příslušníci Talibanu ustupující z Kábulu odvezli vězně s sebou do věznice v Ghazní. "Těsně před pádem Kábulu jsme se doslechli, že do města vstoupily jednotky Severní aliance. Těšili jsme se, že se odsud konečně dostaneme. Potom ale přišli Talibáni. Posadili nás do auta a chtěli nás odvézt do Kandaháru. Věděli jsme, že pokud skončíme tam, pravděpodobně nepřežijeme. Auto zastavili uprostřed noci a všechny nás odvedli do kontejneru. Uvnitř byla hrozná zima a my jsme s sebou nic neměli - žádné deky. Taliban nám totiž tvrdil, že nás jenom převeze do jiné, hezčí oblasti. Mrzli jsme celou noc."

Zprávy o akci se ale neshodují. Původně bylo oznámeno, že vězně propustil Taliban vyjednávání s mezinárodními agenturami. Další verze hovoří o tom, že Taliban pracovníky vyměnil za vlastní bojovníky obklíčené v Kunduzu na severu země. Americké zdroje ale tvrdí, že vězně osvobodili američtí vojáci s pomocí několika organizací.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Petr Voldán, Simona Hejlová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme