Americké bomby zabily v Afghánistánu desítky svatebčanů

Zřejmě několik desítek účastníků svatby bylo zabito nebo zraněno při náletu amerických letadel v jižním Afghánistánu. Údaje o počtu obětí se zatím značně liší. Francouzská agentura AFP hlásí 40 mrtvých, zatímco místní vesničané uvádějí až 150 obětí. Podrobnosti telefonovala přímo z Afghánistánu spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o americkém náletu

Podle očitých svědků podnikla americká letadla nálet v neděli kolem 23 hodiny místního času. Bomby dopadly na vesnici, kde právě v tu chvíli vrcholila svatební hostina.

Obyvatelé obce tvrdí, že většina mrtvých byli účastníci svatby, mezi nimi i mnoho žen. Celkem bylo zraněno či zahynulo podle vesničanů 150 osob - podle oficiálních afghánských zdrojů ale mohou být tyto údaje značně přehnané.

Američané nálet potvrdili, ale vojenské velení se hájí tím, že nejdříve nad obcí kroužilo výzvědné letadlo, po kterém kdosi ze země zahájil palbu. Teprve poté byl dán příkaz k bombardování.

K tragédii podle všeho došlo omylem. Svatebčané totiž stříleli do vzduchu na znamení radosti. Američané však v domnění, že se jedná o protiletadlovou palbu namířenou na spojenecké letouny, vesnici bombardovali.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí incident zatím nekomentoval, ale vyslal na místo své oficiální představitele, aby případ vyšetřili.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme