Americké deníky komentují stávku newyorské dopravy

New York ochromila stávka městské dopravy. Sunnité zpochybnili výsledky voleb v Iráku. Elton John se žení. Taková jsou témata středečního výběru zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Severoamerické listy komentují stávku, která už druhý den ochromuje veřejnou dopravu v New Yorku. Důvodem stávky je spor mezi zaměstnaneckými odbory a Metropolitním dopravním úřadem, vysvětlují newyorské Timesy.

Odbory požadují zvýšení mezd a také ústupky v otázce penzí a zdravotního pojištění. Sdružují 33 tisíc členů, kvůli svým zájmům teď drží jako rukojmí sedm milionů lidí, kteří se denně v systému veřejné dopravy přepravují. To je nepřípustné, rozčiluje se deník.

V mrazivém počasí tak musí mnozí lidé několik mil pěšky do práce nebo do školy, město je totálně ucpané, nefunguje zásobování. Přitom šéf zaměstnaneckých odborů Roger Toussaint odešel od jednacího stolu, když mu Metropolitní dopravní úřad nabídl výrazné ústupky. Stávka je tedy naprosto zbytečná a neoprávněná, domnívají se newyorské Timesy.

Stejný názor sdílí také státní soudce Theodore Jones, který podle listu USA Today zaměstnaneckým odborům uložil pokutu milion dolarů za každý den stávky. Stávkující také nedostanou za mzdu za dny, kdy nepřišli do práce a mohou se dostat až do vězení.

Vysoké pokuty by měly přinutit stávkující, aby zase začali normálně pracovat, pokračuje deník. Newyorčané se na stávkující zlobí, nezbývá jim však nic jiného, než trpělivě čekat na konec stávky. Zatím se do práce dopravují na kole, na kolečkových bruslích nebo solidárně sdílí taxíky, uzavírá USA Today.

Iráčtí sunnité včera zpochybnili předběžné výsledky parlamentních voleb, informuje International Herald Tribune. Z voleb vyšli vítězně šíité, například v Bagdádu získali 59 procent hlasů, ačkoliv je ve městě silné zastoupení sunnitů. Také v ostatních místech Iráku se šíité přehoupli přes 50tiprocentní hranici, zatímco sunnité skončili druzí s 19 procenty.

Obava z dominance šíitů je v Iráku stále větší a povede ke zdlouhavému zpochybňování volebních výsledků, varuje deník. Komisi už přišlo přes 700 stížností na průběh voleb, na oficiální výsledky si Irák bude muset počkat až do ledna a možná i déle. Včerejší vyjádření sunnitské volební koalice dokazuje, že sunnité by mohli bojkotovat politický proces, jak to už několikrát v uplynulém roce udělali, konstatuje International Herald Tribune.

Čtvrteční parlamentní volby zřejmě upevní pozici šíitů a to se sunnitům příliš nezamlouvá, připojuje svůj komentář saúdskoarabský list Arab News. Včera dokonce jeden ze sunnitských vůdců pohrozil občanskou válkou, pokud šíité budou dominovat parlamentu. Pochybnosti o volbách zvedly opět vlnu násilí, zvláště v Bagdádu. Právě volby v hlavním městě totiž vzbudily nejvíce pochybností.

Narozdíl od lednového hlasování, které sunnité bojkotovali, se čtvrtečních voleb ve velkém počtu zúčastnili, ale na výsledcích se to nijak neodrazilo. Téměř 60 procent hlasů získali v Bagdádu šíité. Přitom Bagdád je ve volbách klíčovou provincií, místní vítězové totiž získají 59 z 230 křesel v novém parlamentu. To je třikrát víc než v ostatních iráckých provinciích, dodává saúdskoarabský list Arab News.

Bude to svatba roku, tak hodnotí britský list The Independent dnešní britské popové hvězdy Eltona Johna s dlouholetým partnerem Davidem Furnishem. Po obřadu se chystá obrovská párty pro 700 celebrit. Oslaví se tak přelomový okamžik, kdy bylo homosexuálům zákonem umožněno, aby spolu uzavírali civilní sňatky.

Svatba Eltona a Davida má ještě jedno prvenství, pokračuje deník. Bude to poprvé, kdy si muže bere ten, kdo původně žil v manželství se ženou, připomíná deník tříleté manželství Eltona Johna s Renate Blauel.

Blíží se konec roku a televize v Rusku už prozrazují, co budou vysílat. Ani letos se sice divák nevyhne estrádám a křečovité zábavě, ale jak se dozvíte z následujícího komentáře, na obrazovky v Rusku se vrací i klasika. Zamyslel se nad tím deník Izvěstija, z nějž cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme