Americké deníky o Kerryho vítězném tažení

Zahraniční noviny píší o Kerryho vítězném volebním tažení. Všímá si toho, že íránská opozice se nechce úcastnit voleb a výhrad německé CDU vůči Turecku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V souvislosti s dnešními primárními volbami ve Wisconsinu se americké deníky zamýšlejí nad vítězným tažení senátora Johna Kerryho. Měli by už demokraté svou prezidentskou kampaň ukončit? Ptá se deník Washington Post. John Kerry už tolikrát porazil své soupere Howarda a Edwardse. Dokonce vyhrál i nad současným prezidentem Bushem. Není už načase přestat utrácet peníze a zastavit Kerryho vítěznou jízdu? A posvětit ho jako jediného demokratického kandidáta?

Kerry by to jistě uvítal. V posledních měsících nebyla atmosféra pro George Bushe zrovna příznivá, to Kerrymu nahrávalo. Jenže vše se může snadno změnit. Ani John Kerry si totiž není příliš jistý v otázkách národní bezpečnosti. A když jde o Irák, neví už vůbec nic. Demokratická kampaň by proto měla skončit dřív, než přijde opoziční kritika. Ta totiž nebude pro Kerryho ani trochu příznivá, dodává Washington Post.

Až do roku 1968 věřila americká veřejnost Demokratické straně i v dobách války, píší New York Times. Pak ale přišel Vietnam a veškerá důvěra byla pryč. Dnes není duležité řešit, zda George Bush sloužil v armádě nebo jestli tehdy John Kerry protestoval. Jde o to, co Vietnam demokratům přinesl. Generace amerických demokratických prezidentů - jako Harry Truman nebo Jimmmy Carter - žila ve stínu druhé světové války. Poučili se z Mnichova a věřili, že Američané mají bojovat za demokratické ideje po celém světě. Tak vznikl Vietnam. Pak přišel ještě Balkán a další konflikty. To vše je dnes terčem kritiky Kerryho, píše New York Times.

V Íránu se připravují na volby. Deník Arab News přináší názor opozičního politika Mehdi Karoubiho, který je blízký prezidentu Mohamadu Chatámímu. Myslíme si, že volby budou zmanipulované a nedemokratické, přesto se chceme zúcastnit. Naše účast prospěje víc, než kdybychom volby ignorovali, řekl Karoubi o své opoziční Straně bojujících duchovních, která je jednou z mála reformních stran účastnících se voleb zúčastní. Reformisté jsou znechuceni neustálým tlakem konzervativních politiků. Nezúčastnit se voleb je sice jejich právo, ale nic dobrého nepřinese, řekl pro list Arab News Karoubi.

Německé deníky komentují debatu o vstupu Turecka do Evropské unie. Turecko dnes totiž navštíví šéfka opozičních křesťanských demokratů CDU Angela Merkelová. Tu podle deníku Die Tageszeitung čekalo v Ankaře vřelé přivítání. A to i přesto, že křesťanští demokraté mají ke vstupu Turecka výhrady. Turecký premiér Recip Erdogan se totiž snaží, aby se jeho strana, založená na islámských tradicích stala součástí evropské křesťanské politiky. Deník ale upozorňuje na to, že CDU si takové nepřátelství nemuže dovolit. Měli by se snažit o dobré vztahy s Tureckem. Až Evropská unie spustí otevřené vyjednávání s Tureckem a CDU se dostane v Německu k moci, bude muset Ankaru akceptovat, dodává Die Tageszeitung.

Evropská média už začínají spekulovat nad tím, co přinese zvláštní summit velké unijní trojky Francie, Británie a Německa. Lídři těchto zemí se setkají zítra v Berlíně a v mnoha ostatních státech Evropské unie je jejich nadstandardní komunikace sledována s obavami.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme