Americké embargo vůči Kubě trvá 50 let. Zrušení se nechystá

Americké embargo vůči Kubě platí už půl století. Spojené státy ho zavedly v únoru 1962, za tehdejšího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V mnoha proměnách přetrvává dosud a jeho zrušení je zatím v nedohlednu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro při prezentaci svých pamětí s názvem Guerilla času, které vycházejí při příležitosti padesáti let zahájení amerického embarga

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro při prezentaci svých pamětí s názvem Guerilla času, které vycházejí při příležitosti padesáti let zahájení amerického embarga | Zdroj: Reuters

Vyhlášení embarga bylo reakcí na to, že Kuba znárodnila majetek amerických firem, což způsobilo silné napětí mezi oběma zeměmi.

„Kuba byla první komunistická země na americkém kontinentě a navíc v blízkosti spojených států. Proto Spojené státy a jejich spojenci nemohli dovolit, aby takový režim, který je proti demokracii a svobodě, byl tak blízko,“ vysvětluje historické souvislosti Freddy Valverde, vedoucí španělské redakce ČRo7-Rádia Praha.

Embargo mělo sloužit zejména jako nástroj, jak přinutit režim k demokratickým změnám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host Světa o deváté na Rádiu Česko Freddy Valverde hodnotil situaci kolem padesátiletého embarga na Kubě

V poslední době dochází podle Freddyho Valverde k přehodnocování, zda tento nástroj je či není správný. Zrušení embarga však není jednoduchá záležitost, protože embargo je ošetřeno zákonem, který se jmenuje Helms-Burton Act.

Změnit tento zákon je podle dobového kurzu zahraniční politiky USA v pravomoci pouze Kongresu Spojených států. Prezident může v rámci svých pravomocí a možností embargo pouze zmírnit, jak podle Freddyho Valverde učinil i prezident Barack Obama.

O embargu jedná i kubánský exil, žijící v USA. Ten je však v postoji k embargu rozpolcený: jeho část usiluje o jeho zrušení, druhá trvá na jeho zachování.

Freddy Valverde se nedomnívá, že v současné době by byla příznivá doba pro jednání o zrušení embarga. Nejdříve se o tom bude moci v Kongresu diskutovat až po volbách prezidenta.

Americké embargo se v průběhu svého trvání hodně proměňovalo. V roce 1977 ho tehdejší americký prezident Carter zmírnil, naopak jeho nástupce Reagan ho v roce 1982 obnovil v plné šíři, tedy zpřísnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobová nahrávka zachycuje druhý rozhovor, jaký tehdy dvaatřicetiletý vůdce revoluce Fidel Castro poskytl médiím. Pořízena byla v roce 1959 a odvysílalo ji BBC

V současné podobě je již úplně odlišné od embarga původního. Je mírnější, ale stále zůstává politickým a ideologickým nástrojem pro obě strany.

V době, kdy si svět připomíná 50 let embarga, vystoupil na veřejnosti bývalý kubánský prezident Fidel Castro. V Havaně představil své dvoudílné paměti o téměř tisíci stranách. Bývalý kubánský vůdce vystoupil před zvaným publikem. Mezi diváky byli například kubánský ministr kultury Abel Prieto nebo ředitel kubánského Svazu spisovatelů Miguel Barnet.

Dvoudílné paměti nesou název Guerilla času a zachycují události Castrova života od raného dětství po nástup revoluce, do prosince 1958 čili předvečera svržení režimu Fulgencia Batisty. Paměti vznikaly na základě Fidelových rozhovorů s novinářkou Katiuskou Blancovou.

Helena Berková, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme