Americké jednotky mají odejít z Iráku do konce roku 2011

Americké jednotky se mají z Iráku stáhnout do tří let. V Bagdádu se na tom dohodli vyjednavači obou zemí. Informaci přinesl list Washington Post a agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

"Dohodli jsme se na roce 2011," potvrdil irácký vyjednavač Muhammad Hamúd. Práce vyjednávacích týmů podle něj skončila a nyní je na politických představitelích, aby dohodu potvrdili.

27 bodový dokument počítá údajně s tím, že se už do června příštího roku z velkých iráckých měst stáhnou americké bojové jednotky. V Iráku by nicméně i potom měly zůstat desetitisíce vojáků ze Spojených států jako podpůrné síly, například v roli instruktorů. Američané by si v Iráku také měli ponechat zatím nespecifikovaný počet vojenských základen.

Vlády obou zemí musejí dohodu schválit do konce tohoto roku, kdy vyprší mandát OSN. Nevyjasněná zatím zůstává sporná otázka imunity amerického vojenského personálu před stíháním iráckou justicí. Washington ji požaduje, ale Iráčané na to zatím odmítali přistoupit.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme