Americké jednotky v Iráku zůstanou i po předání moci

Američané předají moc Iráčánům 30. června podle původního plánu. Řekl to prezident Spojených států George Bush s tím, že americké jednotky v Iráku zůstanou, aby chránily zemi a novou vládu před "vnější agresí a vnitřní podvratnou činností". Kontrolu nad hranicemi země by mohla převzít Severoatlantická aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: EPA

Bezpečný a svobodný Irák je podle George Bushe historickou možností, jak změnit svět a zajistit větší bezpečnost pro Spojené státy. Pokud americké velení požádá, vyšle do země okamžitě posily. Prezident také varoval před problémy, které se ještě mohou v Iráku objevit.

Irák není Vietnam, řekl také George Bush lidu Spojených států. "Je to falešná analogie, která vysílá špatný signál našim jednotkám i nepříteli." Prezident Bush také odmítl, že v Iráku jde o občanskou válku nebo o lidové povstání. Prezident Bush varoval před těžkostmi, které ještě mohou v Iráku nastat a vydal rozkaz k použití rozhodné síly na obnovení pořádku. K většímu zapojení dalších zemí George Bush navrhl novou rezoluci OSN.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme