Americké letecké společnosti v tvrdém konkurenčním boji šetří, kde můžou

Letecké cestování je ve Spojených státech podle zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky čím dál nepříjemnější. Americké letecké společnosti v tvrdém konkurenčním boji šetří, kde můžou. Už dávno se platí v ekonomické třídě nejenom za občerstvení, ale také za každé jiné než příruční zavazadlo. Většina cestujících se proto snaží ušetřit peníze a čas při odbavení tím, že do příručního kufříku naskládá vše, co se do něj jenom vejde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo | Foto: Free Stock Photos

„Letušky a stewardi pak obvykle před odletem hekticky běhají po letadle a snaží se usilovně napěchovat nabobtnalé kufříky a tašky do zavazadlového prostoru, který pro ně nebyl konstruovaný. Uspěchanost a často viditelná nervozita personálu je hmatatelná,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Kdysi se letušky a stevardi vybírali také pro svůj půvabný vzhled a eleganci. To by dnes, při dbaní na rovná práva uchazečů jakéhokoli věku, vzhledu a původu samozřejmě nebylo možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

S americkými leteckými společnostmi často létá i zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Platy letušek a stevardů se sice různí podle odsloužených let, leteckých společností a linek, na kterých slouží. Nastupující zaměstnanec ale nemůže počítat s tím, že dostane v průměru víc než nějakých 2500 dolarů. To není na americké poměry a životní náklady vysoký plat. Práce letušek a stevardů nepatří k těm lukrativnějším, ale navíc ani k těm prestižním.

„Osobně se řídím pravidlem, že stejně jako nemá smysl se dohadovat nebo se snažit vtipkovat s americkými policisty, imigračními úředníky nebo agenty jiných bezpečnostních agentur, nemá smysl nikdy odporovat personálu leteckých společností,“ říká o svých zkušenostech Vít Pohanka a pokračuje:

„Před nástupem do letadla si to připomínám, neprotestuji, když musím na jejich příkaz třeba nesmyslně stát ve frontě, i když vím, že mě dovnitř stejně nepustí dřív než třeba za 15 minut. Hádat se s nimi je nejenom zbytečné, ale také nebezpečné. Mají totiž opravdu právo vás kdykoli před odletem vykázat z letadla a v danou chvíli jim v tom nikdo nezabrání.“

A to platí i pro známé americké herce. Herec Alec Baldwin byl kvůli hraní na mobilním telefonu vykázán z letadla. A navíc řekl, že se o pasažéry starají ‚katolické učitelky tělocviku z 50. let‘.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme