Americké letecké společnosti v tvrdém konkurenčním boji šetří, kde můžou

Letecké cestování je ve Spojených státech podle zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky čím dál nepříjemnější. Americké letecké společnosti v tvrdém konkurenčním boji šetří, kde můžou. Už dávno se platí v ekonomické třídě nejenom za občerstvení, ale také za každé jiné než příruční zavazadlo. Většina cestujících se proto snaží ušetřit peníze a čas při odbavení tím, že do příručního kufříku naskládá vše, co se do něj jenom vejde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo

letadlo | Foto: Free Stock Photos

„Letušky a stewardi pak obvykle před odletem hekticky běhají po letadle a snaží se usilovně napěchovat nabobtnalé kufříky a tašky do zavazadlového prostoru, který pro ně nebyl konstruovaný. Uspěchanost a často viditelná nervozita personálu je hmatatelná,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Kdysi se letušky a stevardi vybírali také pro svůj půvabný vzhled a eleganci. To by dnes, při dbaní na rovná práva uchazečů jakéhokoli věku, vzhledu a původu samozřejmě nebylo možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

S americkými leteckými společnostmi často létá i zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Platy letušek a stevardů se sice různí podle odsloužených let, leteckých společností a linek, na kterých slouží. Nastupující zaměstnanec ale nemůže počítat s tím, že dostane v průměru víc než nějakých 2500 dolarů. To není na americké poměry a životní náklady vysoký plat. Práce letušek a stevardů nepatří k těm lukrativnějším, ale navíc ani k těm prestižním.

„Osobně se řídím pravidlem, že stejně jako nemá smysl se dohadovat nebo se snažit vtipkovat s americkými policisty, imigračními úředníky nebo agenty jiných bezpečnostních agentur, nemá smysl nikdy odporovat personálu leteckých společností,“ říká o svých zkušenostech Vít Pohanka a pokračuje:

„Před nástupem do letadla si to připomínám, neprotestuji, když musím na jejich příkaz třeba nesmyslně stát ve frontě, i když vím, že mě dovnitř stejně nepustí dřív než třeba za 15 minut. Hádat se s nimi je nejenom zbytečné, ale také nebezpečné. Mají totiž opravdu právo vás kdykoli před odletem vykázat z letadla a v danou chvíli jim v tom nikdo nezabrání.“

A to platí i pro známé americké herce. Herec Alec Baldwin byl kvůli hraní na mobilním telefonu vykázán z letadla. A navíc řekl, že se o pasažéry starají ‚katolické učitelky tělocviku z 50. let‘.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme