Čínský torpédoborec vypálil laserem proti našemu hlídkovacímu letounu, uvedlo americké námořnictvo

Čínský torpédoborec měl vypálit laserem proti americkému hlídkovacímu letounu. Incident se stal minulý týden nad Tichým oceánem, ale americké námořnictvo o něm informovalo až v pátek. Hlídkovací letoun Poseidon podle americké armády letěl minulý týden nad mezinárodními vodami asi 600 kilometrů západně od ostrova Guam, který patří Spojeným státům. Čínská loď proti němu vypálila vojenským laserem.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký hlídkovací letoun Boeing P-8A Poseidon

Americký hlídkovací letoun Boeing P-8A Poseidon | Foto: Darren Koch | Zdroj: GNU Free Documentation License 1.2

Paprsek podle serveru Hill nebyl vidět pouhým okem, ale zaznamenal ho senzor na palubě amerického letadla.

Podle CNN se Spojené státy chystají zaslat do Pekingu protestní demarši. Vedení americké pacifické flotily čínský krok označilo za nebezpečný, neprofesionální a v rozporu s mezinárodními dohodami. Upozornilo na to, že takové lasery můžou vážně zranit posádku letadla i poškodit palubní systémy. Silný paprsek světla může piloty dočasně oslepit. Čína se k americkému obvinění zatím nevyjádřila.

Pentagon za poslední tři roky zaznamenal dvacet útoků proti svým letadlům, do kterých podle něj byly nejspíš zapletené čínské lasery. Většinou se to stalo ve Východočínském moři v blízkosti frekventovaných námořních tras. Předloni si ale Američané stěžovali i na útok z čínské vojenské základny v Džibutsku.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme