Americké letectvo zřejmě v Sýrii zabilo ‚dvojku‘ Islámského státu

Při americkém leteckém útoku v syrském městě Rakka zřejmě zahynul druhý nejvyšší velitel takzvaného Islámského státu Abdar Rahmán Kadúlí. Oznámila to americká televize NBC s odvoláním na zdroje z Pentagonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojka Islámského státu Abdar Rahmán Kadúlí byl údajně usmrcen při americkém leteckém útoku | Zdroj: Reuters

Americký ministr obrany Ashton Carter na tiskové konferenci ve Washingtonu označil usmrceného teroristu za Hadžiho Imáma a řekl, že muž vykonával funkci ministra financí IS. Podle AFP jde o bojovou přezdívku Kadúlího.

"Systematicky likvidujeme vedení Islámského státu. Americká armáda tento týden zabila několik jeho klíčových mužů, včetně - jak věříme - Hadžiho Imáma, který tam fungoval jako ministr financí. Kromě toho jsme mířili na vůdce, který má na starost výplaty bojovníků v severním Iráku."

Smrt Kadúlího podle Cartera omezí schopnost IS organizovat bojové operace v Sýrii a Iráku a verbovat nové bojovníky.

„Určitě získáváme převahu. Daří se nám pronikat do struktury Islámského státu a zjišťovat, kdo tam má jakou roli, a také to, jak získávají své finanční prostředky. A tyto jejich struktury a zdroje pak systematicky likvidujeme. To vše s cílem podpořit naše partnery v Iráku i Sýrii," řekl Carter.

Kadúlí byl podle dostupných informací členem irácké odnože teroristické organizace Al-Káida a v roce 2012 se připojil k Islámskému státu. Loni v květnu za informace o jeho úkrytu Spojené státy vypsaly odměnu sedm milionů dolarů.

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme